scrolltop scrollbottom

Rozhovory

Cestu do NHL si chce nájsť z Prešova cez sever Európy
Lukáš Rusňák | 04.11.2017 20:43:41

Prešovská víťazná séria sa skončila na Spiši, „Tučniaci" nedokázali uspieť trinástykrát po sebe a z prvoligového trónu ich zosadila Skalica. Prehre nezabránil ani reprezentačný obranca v službách Prešova Martin Gernát. Dvadsaťštyriročný odchovanec Šarišanov nastúpil na druhé východniarske derby v 1. lige a zistil, že aj naša druhá najvyššia hokejová súťaž ponúka kvalitné hokejové zápolenia. V rozhovore pre prvaliga.sk hovoril aj o svojich pocitoch z prvoligových stretnutí, vzostupe hokeja v Prešove či svojich ďalších krokoch, ktoré by mali viesť na sever Európy. K podpisu zmluvy je vraj blízko, no v hre má viacero alternatív. 

Z tribún na Spiši sa ozývalo jeho meno

Aj napriek prevahe ste nedokázali zdolať Spišiakov. Kde sa východniarske derby lámalo?
V prvej tretine sme mali štyri presilovky, no nedali sme góly. Nastrelili sme dvakrát tyčku a to bol podľa mňa zlomový moment zápasu. Potom sme dali jeden šťastný gól a Spišská pridala. Duel bol na dobrej úrovni, korčuľovalo sa a škoda, že sme aspoň to predĺženie neuhrali.

V závere stretnutia ste mali aj trochu smoly, keď vyrovnávajúci gól prišiel po vašom faule a následne ste opäť oslabili tím...
Rozhodca rozhodol tak, ako rozhodol. Prvý faul bol na zváženie, ja som vystúpil a súper sa o mňa potkol. Žiaden náznak pohybu nohou tam nebol. A potom to simulovanie, no neviem, či by som sa hádzal na ľad, keď som mohol ísť sám na bránku. Rozhodcovia to však videli inak, nič sa nedá robiť.

Bolo predĺženie 3 na 3 skôr o šťastí?
Tak áno, Spišiaci dali aj trochu šťastnejší gól, keď ich hráč vyšiel z rohu ihriska a zasunul puk pomedzi betóny brankára. Sú aj také zápasy. Myslím si, že Prešov mal veľmi dobrú a dlhú sériu víťazstiev a raz proste musela prísť aj porážka.

Na Spiš vás prišiel podporiť aj početný fanklub, ktorý počas aj po zápase kričal vaše meno. Potešilo?
Cením si, že ľudia to vnímajú a sledujú hokej. Taktiež som rád, že prišli až na Spiš podporiť celú mužstvo a tiež mňa. Teším sa, že som mohol počuť skandovať moje meno a hlavne že som si mohol zahrať pár zápasov blízko domova. Dostal som na ľade strašne veľa priestoru, za čo ďakujem celému tímu aj trénerovi Tomkovi. Verím, že mi to pomôže. 

Je ešte v hre aj váš štart na domácom prešovskom ľade?
Asi nie. Bez zmluvy som mohol odohrať len tieto dva zápasy a v utorok už idem do reprezentácie. Po zraze sa dúfam budem hlásiť v novom klube.

Budete tak aspoň sledovať výkony prešovských chlapcov na diaľku?
Určite. Je tu super partia. Mladí či starí a tiež tréneri, s každým som sa poznal a vychádzal. Môžem byť rád, že som sa stal aspoň na chvíľu súčasťou tohto tímu.

Reprezentanti oživili 1. ligu

Ako Prešovčan určite vnímate aj vzostup prešovského hokeja...
Samozrejme. Myslím si, že tretie najväčšie mesto na Slovensku by malo mať hokej na tej najvyššej úrovni. Bohužiaľ, sme zatiaľ tam, kde sme, no je super, že ľudia chodia a prídu podporiť chlapcov. Sú šiestym hráčom na ľade.

Za vami sú dva východniarske derby, prekvapila vás ich kvalita v 1. lige?
Vo Vranove aj v Spišskej sa hral dosť rýchly hokej a tie mužstvá ukázali svoju kvalitu. Bol som pozerať aj iné zápasy v Prešove, keď som bol doma a boli to dobré stretnutia. Každý tím vie korčuľovať a hrať rýchly a kombinačný hokej. Potom je to už len na malých detailoch.

Okrem vás sme videli v 1. lige aj ďalšieho reprezentanta Michela Miklíka. Oživilo to podľa vás aj samotnú súťaž?
Ľudia, ktorí ju sledujú, si prišli na svoje a tí, ktorých bežne 1. liga nezaujíma, tak ich to asi nijak nepostihlo. Pre fanúšikov, ktorí chodia na zápasy, to bolo určité dobré oživenie.

Čím to je, že hráči dokonca z reprezentácie musia čakať na zmluvy niekoľko týždňov po začiatku sezónu?
Ja som sa hlavne neskoro dozvedel o mojej situácii v Sparte. Potom som sa nenáhlil s rozhodnutím, základne časti sú stále len vo svojej štvrtine. Pred nami sú ďalšie tri štvrtiny a ja hovorím, že sezóna sa začína až v play-off.

Drobnohľad skautov ho ťahá na sever

V akej fáze sú vaše rokovania s potencionálnymi záujemcami?
Verím, že či už cez alebo po reprezentačnom zraze podpíšem nový kontrakt. Ešte stále však prebiehajú rokovania a v hre je Švédsko aj Fínsko. So švédskymi tímami sme vlani hrali Ligu majstrov a ich hokej mi sedel asi trochu viac. Ak to ale bude jedna či druhá možnosť, budem rád.

Bol bo ty pre vás angažmán na severe aj posunom vzhľadom na kvalitu súťaže?
Áno, posun by to bol, hokej je tam špičkový. Veď tímy zo Švédska či Fínska hrajú stále prím či už v Lige majstrov alebo iných európskych turnajoch a ich reprezentácie sú vždy na špici aj na majstrovstvách sveta.

Ešte budete poškuľovať do budúcna aj po návrate do zámoria, aby ste skúsili zaujať v NHL?
Ak by to Švédsko alebo Fínsko vyšlo, tak budem oveľa viac na očiach skautom. Sú tam mladí Švédi a Fíni, ktorí majú každým rokom viac draftovaných hráčov už v prvom kole. Podľa mňa je to skvelá cesta na návrat.

Išli by ste aj do risku dvojcestnej zmluvy?
Záležalo by od klubu a od podmienok. Aj dvojcestná zmluva môže byť pre mňa dobrá, aby som sa pokúsil zaujať v NHL.

Do reprezentácie bez hernej praxe, no s odhodlaním zaujať

Bude podľa vás rozdiel hrať na severe Európy a v AHL, kde ste už tri sezóny pôsobili?
Hokej v AHL je veľmi rýchly a priamočiary. V Európe sa hrá viac kombinačne. Sám za seba môžem povedať, že prvé dva-tri mesiace po návrate som s tým mal problémy. Nahadzoval som puky a posúval čo najrýchlejšie, ako som vedel. Tu sa ale ten puk viac drží na palici a hrá sa viac na hokejku. Je to teda dosť rozdiel. 

Má AHL kvalitu na to, aby hráči z nej mohli byť platní pre nás aj na majstrvostvách sveta?
Liga je na dobrej úrovni a keďže my už nemáme toľko hráčov po svete a drvivá väčšina našich hrá len na Slovensku a v Česku, tak je podľa mňa dobrý krok zavolať aj chalanov z AHL.

Teraz vás čaká Nemecký pohár. Vzhľadom na absenciu zápasovej praxe, prekvapila vás nominácia?
Bol som v kontakte s Mirom Šatanom. Išlo hlavne o to, aby som sa mohol prísť ukázať sám pre seba a aby som dostal šancu. Chceli ma vidieť, keďže som ešte nemal možnosť zahrať si v nejakom klube. Veľmi si cením túto príležitosť a budem robiť všetko pre to, aby som odohral čo najlepší turnaj.

Nominácia teraz určite poteší, no hlavným cieľom asi bude olympiáda...
Každý reprezentačný štart je pocta a teším sa, že si budem môcť zahrať za národný tím. Olympiáda je aj pre mňa veľkým lákadlom, tak asi ako asi každého hráča v Európe.

Reprezentácia teraz prešla viacerými zmenami, budú podľa vás prínosom?
Prišiel tu Craig, ktorý má veľké skúsenosti a hokejový rozum. Vie nám pomôcť, aby sa slovenský hokej mohol posunúť vpred.

 

Foto: www.novinyzemplina.sk