scrolltop scrollbottom

Novinky

Dramatickú sériu rozhodlo v Bratislave až predĺženie, do semifinále ide Prešov
Redakcia | 19.02.2018 07:45:02

Prešovskí hokejisti sa stali štvrtým semifinalistom St. Nicolaus 1. Hokejovej ligy. Potvrdili to v nedeľu na ľade HC Osmos Bratislava. Zaujímavá štvrťfinálová séria sa začala domácou výhrou Prešova 5:1, no už druhý zápas ukázal, že Bratislavčania mu môžu vzdorovať a prehrali po napínavom priebehu 1:3. Svoju húževnatosť potvrdili v sobotu tesnou výhrou 2:1, vďaka ktorej sériu predĺžili. Víťazstvo Prešova vo štvrtom vzájomnom stretnutí sa opäť nerodilo ľahko, domáci totiž dvakrát zmazali ich vedenie a rozhodnúť muselo až predĺženie. V ňom sa stal hrdinom Šarišanov dvojgólový Dominik Šimčák.

Výsledky ŠTVRŤFINÁLE St. Nicolaus 1. Hokejovej ligy (4. zápas):

HC Osmos Bratislava – HC Prešov Penguins 2:3pp (0:1, 1:0, 1:1, 0:1) konečný stav série: 1:3

Góly: 24. Novák (Danišovský, Brodek), 48. Obšut – 18. Prokop (Mikolášek), 47. Šimčák (Mikolášek, Prokop), 65. Šimčák (Tomčák, Hopkovič). Strely: 32:44. Vylúčenia: 7:9 na 2 min. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 0:0. RozhodovaliMĺkvy, Krist – Šefčík, Frimmel. Diváci: 326.

HC Bratislava: Mega – Obšut, Vidovič, Valjent, Ficel, Guoth, Kuzmín, Matejovie, Mihalko – Klučiar, Kratochvíla, Šalka – Brodek, Novák, Danišovský – Mucha, Mlynčár, Bednarič – Roth, Krajč.

Prešov: Riečický – Kotzman, Palko, Novický, Hopkovič, Komloš, Mačkovič, Maňák – Prokop, Šimčák, Krajňák – Chalupa, Tomčák, Gavrik – Babynets, Bylina, Mikolášek – Ferenc, Pulščák, Valent.

Dopisovateľ: Matej Čalfa, HC Osmos Bratislava

Oba tímy začali rovnako ako včera, opatrne zo zabezpečenej obrany. Do úvodnej šance sa dostal Bednarič,no  jeho prihrávka adresáta nenašla. V 4. minúte išiel na trestnú lavicu hosťujúci Hopkovič za krosček. HCB však hrala presilovku neefektívne a gól nepadol.  V 7. minúte sa proti pravidlám previnil Valjent a pykal za hákovanie. Aj tu nepadol gól. Famóznu akciu predviedli Brodek a Daničovský, no jeho strela cieľ minula.  V 12. minúte sa opäť zaplnila trestná lavica Bratislavčanov. Tentoraz za seknutie sedel Michal Šálka. Bratislava zvládla nápor hostí bez inkasovaného gólu. V bránke domácich opäť exceloval Matej Mega na ktorého sa domáci mohli spoľahnúť. Napriek  jeho dobrému výkonu v 17. minúte predsa inkasoval,   svoj únik zakončil Prokop a hostia viedli. V 18. minúte si ale nervy neudržal Novický a kolenom fauloval Danišovského. Pykal dvojminútovým trestom. Domáci tak mali k dispozícií v úvode druhej časti ešte 56. sekundovú výhodu o jedného hráča.

V prostrednej časti hry ponúknutú výhodu domáci nevyužili. Pridali však na dôraze a zamestnali  Riečického. Ovocie to prinieslo v 23. minúte, keď sa presadil Novák. Asistovali Brodek a Danišovský. Bratislavčania evidentne ožili a dobrým pohybom si vypýtali presilovú hru. Za napadnutie pykal Hopkovič. Polovicu presilovky domáci tlačili,  no potom sa sily na ľade vyrovnali. Za seknutie obsadil trestnú lavicu Šálka a obe mužstvá hrali v rovnovážných  počtoch. Domáci si nedali pozor na únik hráčov hostí, no  tých ustrážil Mega.  Prešovčanom v prostrednej časti evidentne robili problémy dorážky domácich.  Hostia bránili svojho gólmana aj v situáciách, keď ešte nemal puk vo svojej moci a pôsobili prehnane agresívne.  Na ľade sa priostrilo , čo pocítil aj Matej Mega, ktorého jeden z hostí sekol, hoci mal puk prikrytý. Hosťujúci hráči mali ťažké srdce na Patrika Brodeka, „Tučniaci“  ho totiž dohrávali v každom osobnom súboji. V 35. minúte za podrazenie vylúčili Bednariča. No hokejisti Bratislavy oslabenie ustáli. Hneď po ukončení trestu domácich mala Bratislava výhodu presilovky a diváci si žiadali gól v sieti hostí. Ich prosby neboli vyslyšané. Po štyridsiatich minútach bolo teda skóre nerozhodné 1:1.

Záverečná časť hry začala náporom na oboch stranách. Obe mužstvá chceli strhnúť psychologickú výhodu na svoju stranu. Aktívnejší v tomto smere boli hráči hlavného mesta.  Hlavní rozhodcovia nepostrehli evidentné hákovanie na domáceho Klučiara a  HCB inkasovala z následného protiútoku.  Presadil sa Dominik Šimčák. Pár sekúnd na to muži v pruhovanom  opäť vylúčili prešovských hráčov a domáci vyrovnali na 2:2, keď zadosť učinenie prežil domáci kapitán Obšut. To ťažko niesli hostia a domáci si dobrým pohybom vypýtali presilovú hru 5 na 3. Na ich smolu sa skóre nemenilo. V 51. minúte dostal dvojminútový trest Obšut. Prešov teda mohol rozhodnúť,  no nestalo sa. Bolo teda jasné, že o víťazovi rozhodne jeden jediný gól. Táto finálová séria mala takmer všetko, čo mať mala.

Diváci si prišli na svoje, keďže v riadnom hracom čase gól nepadol, prišlo na rad predĺženie. Tu sa však odohralo niečo veľmi nezvyčajné. Obe mužstvá pridali na tvrdosti ešte viac, no v konečnom dôsledku na to doplatili hráči domácich. Na začiatku 63. minúty prenikal cez stredné pásmo aktívny Dušan Klučiar, no však zastavil ho hráč hostí, ktorý svojim zákrokom zasiahol Kľučiarovu hlavu. Píšťalka rozhodcu nepochopiteľne ostala nemá. Napriek tvrdému zákroku sa Klučiar postavil a hral ďalej.  Puk sa ocitol v strednom pásme, kde oň súperili Šimčák a Vidovič. Vidovič, hoci sa zo všetkých síl snažil hrať čisto, bol vylúčený za faul kolenom. Hlavnému arbitrovi ale hodnú chvíľu trvalo, kým „sám v sebe“ odobril tento verdikt.  Ponúknutú presilovú hru využil Šimčák a po spornej situácii, ktorú fanúšikovia, prítomní na štadióne ohodnotili búrlivým piskotom, posunul Prešov do semifinále. Konečný stav série je teda 1:3 na zápasy.

Povedali po zápase

Imrich Antal, tréner HC Osmos Bratislava: „Mojim chlapcom patrí veľká vďaka nielen za túto sériu, ale za celú sezónu. Od zápasu k zápasu sa toto mužstvo zohrávalo, chlapci sa zlepšovali a napredovali. Toto bolo vyústenie. Na druhej strane ma veľmi mrzí, že do úplne pohodového zápasu sa v predĺžení sa do zápasu rozhodol vstúpiť rozhodca. Je to totálne nešportové,  toto som ešte nikde nevidel. Na jednej strane neodpískaný faul na Klučiara, na druhej strane nič , hráč ide jeden do troch, a rozhodca po piatich sekundách odpíska faul. Gratulujem Prešovu k postupu, ale ak ich teší takýto postup, je to s našim hokejom veľmi smutné. Na margo včerajšieho vyjadrenia trénera hostí  len poviem. Bojujme za zdravie všetkých hráčov a je mi jedno, či to bude hráč z Prešova, Považskej,  alebo z Michaloviec.  Berme zdravie ako prioritu pri tomto športe a bude to v poriadku. Nerozprávajme o tom len vtedy, ak sa niečo stane nám, ale  aj vtedy, ak sa niečo stane súperovi. Chcem poďakovať všetkým fanúšikom, ktorí si našli cestu na náš štadión, všetkým našim sponzorom, ktorí nám počas celej sezóny pomáhali“.

Anton Tomko, tréner HC Prešov Penguins: „Aj dnešný zápas bol veľmi ťažký. Išli sme do vedenia, potom súper vyrovnal, no opäť sa nám podarilo streliť ďalší gól. Následne vyrovnal Jaro Obšut v presilovke 5 na 3 a do konca zápasu to bolo ťažké. Škoda, že sme nepremenili šancu dvadsať sekúnd pred koncom, v ktorej bol Dominik Šimčák. V predĺžení sme sa snažili hrať zodpovedne zozadu a čakať na chybu súpera. Prišiel faul kolenom a som nesmierne rád, že sme šancu 4 na 3 využili“.