scrolltop scrollbottom

Novinky

Dubnicu zarmútil v nájazdoch vlastný odchovanec, najväčší favoriti na úvod play-off víťazne
Redakcia | 14.02.2018 08:39:19

Súbojom víťaza základnej časti s ôsmou Považskou Bystricou sa začalo tohtosezónne play-off. Veľký favorit zo Záhoria síce začal úvodný štvrťfinálový duel veľmi zle a v 10. minúte prehrával 0:2, napokon však dokázal stretnutie otočiť. Hladký priebeh malo východniarske derby na Zemplíne, kde domáci zdolali Spišiakov 4:1. V Prešove sa hral dve tretiny vyrovnaný hokej a rozhodla až posledná dvadsaťminútovka, v ktorej hostia doplatili na veľké množstvo vylúčení a Šarišania sa ujali vedenia v sérii. Najväčšia dráma sa podľa očakávania zrodila medzi Topoľčanmi a Dubnicou. Vyše dvojtisícová návšteva videla napínavý hokej a rozhodnutie až v samostatných nájazdoch. V tých sa za Topoľčany dvakrát presadil Filip Nemček, paradoxne odchovanec dubnického hokeja, kde odštartoval aj aktuálnu sezónu.

Výsledky 1. kola ŠTVRŤFINÁLE St. Nicolaus 1. Hokejovej ligy:

HK Skalica – HK 95 Považská Bystrica 5:2 (1:2, 3:0, 1:0)  stav série: 1:0

Góly12. Mikéska (Janáč, Jurák), 23. Schmidt (Okoličány), 24. Vereš (Vaškovič, Škápik), 40. Okoličány (Schmidt), 60. Jarolín (Mikéska, Janáč) – 4. Ligas (Leško, Zlocha), 10. Klíma (Zlocha, Ligas). Strely: 38:30. Vylúčenia: 6:9 na 2 min. Presilovky: 0:2. Oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Krist, Adamec – Jurčiak, Tvrdoň. Diváci: 918.

Skalica: Petrík – Škápik, Horváth, Sloboda, Mikéska, Janík, Pavešic, Kukliš, Straka – Vaškovič, Vereš, Hujsa – Jurák, Jarolín, Janáč – Hluch, Kučera, Kňazev – Kotzman, Schmidt, Okoličány.

Považská Bystrica: Dzubina – Solar, Leško, Nahálka, Poláček, Saboš, Palovič, Miro, Filo – Ligas, Zlocha, L. Klíma – Szalay, Mišura, Koleda – Stanislav, Schroner, Rodionov – Danielčák, Turan, Bednár.

Zápas sa pre domáceho favorita nezačal vyvíjať ideálne. Už v 3. minúte si išiel sadnúť na trestnú domáci Hluch a hostia po 40 sekundách dokázali dotlačiť puk zásluhou Ligasa do domácej siete. Záhoráci mali následne výbornú príležitosť na vyrovnanie, ale 100 sekundovú výhodu o dvoch hráčov nevyužili. Čo sa nepodarilo domácim, podarilo sa hosťom, ktorý presilovku o dvoch hráčov premenili presnou strelou Klímu a Považská Bystrica prekvapujúco viedla o dva góly. Na nemohúcnosť domácich, ktorým vynikajúci Dzubina zneškodnil niekoľko gólových príležitostí, sa nemohol pozerať obranca Mikéska, nakorčuľoval si v rýchlom protiútoku pred hosťujúceho gólmana a znížil na 1:2. Aj v ďalšej časti prvej tretiny mali Skaličania prevahu, ale hostia do konca tretiny uhájili tesné vedenie.

To sa im už nepodarilo v druhej časti, keď sa v 23. minúte šikovne natlačil pred Dzubinu Schmidt a zaskočil obranu a brankára Považskej Bystrice. Domáci sa neuspokojili s vyrovnaním, aj naďalej tlačili a gól nedal na seba čakať. V 24. minúte už Záhoráci viedli, keď z uhla prekvapil Dzubinu navrátilec do zostavy Vereš. Domáci aj naďalej tlačili, ale bez gólového efektu. Keď sa už zdalo, že sa do šatní pôjde za tesného vedenia domácich, Skaličania vyvinuli v bránkovisku veľký tlak a hostia si nešťastne zrazili puk do vlastnej siete. Gól bol pripísaný obrancovi Adolfovi Strakovi.

V 45 minúte Ľubomír Vaškovič po nepremenenej šanci fauloval pri návrate dozadu. Skalický útočník dostal dvojminútový trest za hákovanie. Presilovka hostí však trvala veľmi krátko. Na trestnú lavicu odišiel v 46 minúte Martin Leško za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou, ktorý inkasoval dvojnásobný menší trest. V 50 minúte sa Janík nepríjemne zrazil v súboji s Davidom Rodionovom a spadol chrbtom na ľadovú plochu. Skalický obranca bol otrasený, ale na striedačku odišiel po vlastných.   Hosťom sa naskytla gólová šanca v 52 minúte, keď po nepresvedčivom zákroku Petríkovi vypadol puk v bránkovisku a hostia mohli dorážať. Zblízka sa nepresadil Ján Nahálka.  V 54 minúte mohlo byť rozhodnuté . Valerij Kňazev však nevyužil prihrávku pred bránu a z tesnej blízkosti trafil len gólmana Michala Dzubinu.  Namiesto piateho gólu , Valerij Kňazev v snahe o dorážku, sekol brankára Dzubinu a dostal dve minúty.  56 minúta Skaličania kraľujú pri hre štyroch proti štyrom. Majú veľa priestoru na ľade a tlačia sa pred Michala Dzubinu. Skalica kontroluje puk v záverečných sekundách tretej tretiny. V 60 minúte Jarolín ukončuje dnešné stretnutie, keď vpáli puk do prázdnej brány po prihrávke Mikésku .  Záhoráci napokon vyhrali prvý súboj s Považskou Bystricou 5:2.

Michal Ružička, tréner HK Skalica: "Začiatok nebol ideálny z našej strany. Hra sa rozkúskovala na presilovky a oslabenia. Nám sa v presilovkách nedarilo, dnes nám to v nich nepadalo.  Ale sila mužstva sa ukázala, keď sme zápas dokázali otočiť. Hlavne sa musíme dobre nachystať na zajtrajšok."

Miroslav Nemček, tréner HK 95 Považská Bystrica: "Zápas sme začali veľmi dobre, keď sme viedli už 2:0. Ale potom sme začali hrať chaoticky a nedisciplinovane .A dostali sme gól na 2:1. Keby sme miesto tyčky dali gól na 3:1 bol by to úplne iný zápas. Dali sme si aj vlastný gól. V koncovke sme sa potom už trápili. Mali sme aj šance v zápase, ale nedávame góly."

HK Dukla Ingema Michalovce – HK Spišská Nová Ves 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)  stav série: 1:0

Góly: 12. Linet (Brezniak, Fajčák), 25. Mašlonka (Jokeľ, Korenko), 34. Solomonchak (Bánovský, Halás), 56. Hamráček (Mesároš) – 59. Nagy (Krempaský, Turan). Strely: 40:25. Vylúčenia: 6:4 na 2 min. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Rozhodovali: P. Korba, M. Žák – J. Riš, M. Janiga. Diváci: 1354.

Michalovce: Trenčan – Valečko, Hančák, Kolba, Korenko, Rusina, Meliško, Balko – Halás, Solomonchak, Banovský – Mašlonka, Piatak, Jokeľ – Brezniak, Linet, Fajčák – Mesaroš, Toma, Hamráček.

Spišská Nová Ves: Surák – Vantroba, Forrai, Knižka, Bdžoch, Kyčák, Krempaský, Leško, Turan – Findura, Koky, Lesňák – Zwick, Nagy, Štrauch – Vašaš, Halász, Miškovec – Raáb, Macko, Chmeľ.

Prvý štvrťfinálový duel medzi po základnej časti druhým a siedmym tímom tabuľky sa začal v opatrnejšom tempe. Skóre mohol otvoriť už v druhej minúte domáci Marek Mašlonka, po jeho strele ale zvonila žŕdka Surákovej bránky. Následne mali ideálnu šancu hostia, ktorým Michalovčania ponúkli presilovú hru. V nej sa dostal Koky až pred Adama Trenčana, michalovský golman ale za pomoci obrancu Valečka odvrátil hroziacu pohromu. Presilovú hru v ďalších minútach nevyužili ani domáci, no tí z následného tlaku predsa len skórovali, keď sa strelou pod žŕdku presadil v dvanástej minúte Jakub Linet. Michalovčania mohli svoj gólový účet navýšiť aj v záverečných sekundách prvej časti, brankár Surák ale najskôr kryl strelu Valečka a potom za pomoci žŕdky aj dorážku Igora Halása.

Nástup do druhej časti mali lepší Michalovčania. Tí od prvej sekundy ovládli dianie na ľade a odmenou im bol druhý gól, ktorý zaznamenal krásnym blafákom v 25. minúte Marek Mašlonka. Domáci aj naďalej diktovali tempo hry, veľkou prekážkou pre nich ale bol brankár Surák. Ten postupne vychytal Banovského, Piataka aj Jokeľa. Skóre zaujímavého duelu sa v druhej tretine menilo predsa ešte raz. V 34. minúte dostal ideálny puk v rohu klziska Solomončak, ktorý prestrelil presúvajúceho sa Suráka. V samom závere ešte mohli domáci skórovať, biliardová akcia tretej lajny ale skončila pri koncovke Brezniaka na Surákovi.

Aj v tretej časti hry pokračoval zaujímavý duel. Sympaticky hrajúci hostia nezložili zbrane a snažili sa aspoň skorigovať nepriaznivé skóre. To sa mohlo podariť ich útočníkovi Františkovi Kokymu, ten ale mieril iba do lapačky Adama Trenčana. Michalovčania ešte raz skórovali, po tom, čo Mesároš našiel v 56. minúte Hamráčka a rodený Spišiak dal definitívny klinec do rakvy svojho materského klubu. Brankár Adam Trenčan si ale tretie čisté konto v rade nakoniec neudržal. Minútu a pol pred koncom ho totiž oň pripravil Marek Nagy, ktorý upravil na konečných 4:1.

Miroslav Chudý, tréner HK Dukla Ingema Michalovce: „Som veľmi rád, že sme prvý duel zvládli. Pozícia papierového favorita nie je ľahká, o čom sme sa mohli aj sami presvedčiť. Súper nemal čo stratiť, pod väčším tlakom sme boli my. Prvé zápasy sú ale také. Možno aj preto prvá tretina z našej strany nebola ideálna. Súperovi sme ponúkli dve presilovky, ktoré mohol využiť. Od druhej tretine sme boli lepším tímom a myslím si, že sme o svojej výhre rozhodli práve v tejto časti. Som veľmi rád, že sme prvý duel zvládli, teraz sa musíme sústrediť na stredu a na druhý štvrťfinálový zápas.“

Jozef Škrak, tréner HK Spišská Nová Ves: „My sa kvalitatívne nemôžeme porovnávať s Michalovcami, pretože tie majú oveľa skúsenejšie mužstvo. Napríklad my sme dnes mali z ôsmych bekov až šiestich juniorov. Naša pozícia je skôr taká, že môžeme prekvapiť. Aj preto sme sa snažili hrať zozadu, čo sa nám v prvej tretine darilo. V druhej sme ale urobili individuálne chyby, ktoré súper dokázal potrestať a dostal zápas pod svoju kontrolu.“

HC Prešov Penguins – HC Osmos Bratislava 5:1 (2:0, 0:1, 3:0) stav série: 1:0

Góly: 4. Šimčák (Baláž, Prokop), 11. Pulščák (Mačkovič, Bylina), 55. Palko (Baláž, Prokop), 56. Tomčák (Mačkovič, Gavrik), 58. Tomčák (Gavrik, Mačkovič) – 27. Danišovský (Valjent, Brodek). Strely: 48:25. Vylúčenia: 4:8 na 2 min., navyše Danišovská 5+DKZ za napadnutie rozhodcu. Presilovky: 3:0. Oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Valach, Vojtek – Pribula, Novotný. Diváci: 1455.

Prešov: Riečický – Pavúk, Palko, Novický, Gábor, P. Kotzman, Mačkovič, Maňák – Prokop, Šimčák, Baláž – Chalupa, Tomčák, Gavrik – Babynets, Valent, Mikolášek – Pulščák, Bylina, Krajňák – Ferenc.

HC Bratislava: Mega – Obšut, Vidovič, Valjent, Ficel, Guoth, Kuzmín, Matejovie, Mihalko – Klučiar, Kratochvíla, Ondris – Brodek, Novák, Danišovský – Mucha, Bednarič, Šalka – Krajč, Mlynčár, Roth.

Dopisovateľ: Róbert Kunst, HC Prešov Penguins
Play-off v Prešove odštartovalo v perfektnom tempe. Oba tímy si nič nedarovali. Domáci hneď v úvode otvorili skóre, keď Balážovu strelu dorazil Šimčák – 1:0. Prešovčania začali Bratislavčanov poriadne zvierať. Osmosáci mohli Megovi ďakovať, že neprehrávajú o viac ako jeden gól. Hostia sa v siedmej minúte dostali k prvej početnej prevahe, ktorú nezúžitkovali. Tučniaci v 11. minúte zvýšili skóre, znova mali tlak v útočnom pásme, nastrelili puk na hosťujúceho brankára a Pulščák ho dorazil do prázdnej brány – 2:0. Bratislavčania poriadne pritvrdili, čo znamenalo prvú presilovku pre domácich. Prešovčanom sa v početnej prevahe nedarilo a hosťujúceho brankára poriadne nepreverili.

Druhú tretinu lepšie začali hostia, ktorí mali viacero nebezpečných príležitostí, ale Riečického neprekonali. Domáci sa zobudili a súpera hneď pritlačili, ale gól z toho nevyťažili. Osmosáci sa dostali k presilovke a využili ju, keď Danišovský z medzikruhov vystrelil a Riečického prestrelil – 2:1. Tučniaci mohli ihneď odpovedať, ale Mega famózne zakročil proti Prokopovi. Hostia sa zbytočne previnili faulom a tak ponúkli domácim presilovku, v ktorej zovreli súpera, ale gól nedali. Zápas sa poriadne vybyčoval a diváci mohli vidieť už viaceré šarvátky. Na konci druhej časti si ešte Bratislava vybojovala presilovku, v ktorej nastrelila tyčku.

Hneď od začiatku tretej tretiny sa hokej prelieval z jednej strany na druhú. Prešovčania pritlačili Bratislavčanov, získali presilovku, v ktorej búšili do súpera, ale perfektný Mega odolal. Prešov sa v krátkom slede dostáva ku druhej početnej prevahe, ale táto je päťminútová. Bratislavčania dlhé oslabenie výborne bránili, ale v poslednej minúte vyšiel domácim nacvičený vzorec, na konci ktorého bol Palko a skóroval – 3:1. Tučniaci hneď pridali aj štvrtý gól, keď Mačkovičovu strelu excelentne tečoval Tomčák – 4:1. Bratislavčania sú nedisciplinovaní a tak Prešov mal výhodu o dvoch hráčov. Šarišania túto výhodu premenili na gól, keď Tomčák delovkou všetko prestrelil. Prešovčania mali celý koniec zápasu pod kontrolou a zaslúžene dnes vyhrali.

HC Topoľčany – MHK Dubnica nad Váhom 2:1sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0) stav série: 1:0

Góly: 39. Laššo (Podstavek, Nemček), rozh. náj. Nemček – 41. Ďuriš (Bobček, Kokavec). Strely: 42:40. Vylúčenia: 5:8 na 2 min., navyše Mihalík 10 min. OT za napadnutie a Kanaet 10 min. OT za nešportové správanie. Presilovky: 0:1. Oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Valachovič, Mĺkvy – Vyšný, Mráz. Diváci: 2166.

TopoľčanyKompas – Král, Ďurčo, Podstavek, Laššo, Nemček – Šiška, Malý, Tábi, Uhnák, Pätoprstý – Bystričan, Kohút, Pekarčík, Novák, Minárik – Gašparovič, Grman, Hudec J., Klenko, Hudec F.

Dubnica nad Váhom: Trelc – Bobček, Rehák, Kokavec, Ďuriš, Krajči – Habšuda, Kostev, Kaneat, Kútny, Berák – Švec, Burzala, Trenčan, Hegyi, Kluka – Jakubík, Trška, Jakúbek, Mihálik, Briestenský.

Na prvý štvrťfinálový zápas sa prišlo pozrieť takmer 2200 divákov, nechýbali ani fankluby na oboch stranách. Hostia vyleteli na domácich od úvodných sekúnd a už v 2. minúte zachránila domácich tyč. Postupne sa hra vyrovnávala, ale čisté vyložené gólové šance sa rodili iba sporadicky.

V druhej časti hry hrali domáci hokejisti v krátkom slede až tri presilové hry, avšak mohutní hosťujúci hráči výborne bránili a blokovali strely domácich zakončovateľov. Postupne sa do šancí dostávali i hostia, pozorný bol však domáci brankár Kompas. V 39. minúte sa diváci konečne dočkali gólu, keď Podstavek ideálne vysunul Lašša, ktorý svoj nájazd zakončil gólovo. Hostia ihneď po buly mohli vyrovnať, Kluka len tesne míňa, no následne prišiel zbytočný faul Minárika.

Hostia do záverečnej tretine tak vstupovali s výhodou presilovej hry. Po strele Bobčaka vyrovnal nikým neatakovaný Ďuriš na 1:1 už v 41. minúte. V ďalšom priebehu sa striedali šance na oboch stranách, vyznamenali sa obaja brankári. S pribúdajúcimi minútami mali hostia miernu prevahu, no zápas sa prehupol do predĺženia.

V ňom diváci gól napriek šanciam na oboch stranách nevideli, a tak rozhodovali samostatné nájazdy. Za Topoľčany sa presadil Nemček, no potom pokusy Minárika i Podstavka neboli úspešné. Za hostí zaváhali Berák a Jakúbek, len v druhej sérii vyrovnával na priebežných 1:1 Kluka. V štvrtej sérii už hosťujúci Kluka svoj nájazd nepremenil a domáci Filip Nemček rozhodol o prvom bode pre Topoľčany vydareným nájazdom – 2:1.

Ľubomír Hurtaj, tréner HC Topoľčany: "Mohli sme vidieť, že play-off je už iná liga, hralo sa v úplne inom tempe. Dubnica na nás vyletela a úvodných desať minút sme hrali ustráchane. Toto stretnutie len potvrdilo, že nás čaká veľmi ťažká séria, a preto som rád, že sme prvý zápas dotiahli do víťazného konca. Verím, že toto víťazstvo nás vzpruží do ďalších stretnutí a zároveň nás i upokojí pred druhým domácim zápasom. Videli ste to sami, ide sa naplno z oboch strán, bude to veľmi ťažká séria. Síce vedieme 1:0 na zápasy, no k postupu máme ešte veľmi ďaleko. Musíme sa rýchlo pripraviť na druhý domáci zápas, v ktorom chceme opäť uspieť."

Ján Vodila, tréner MHK Dubnica: "Pre obe mužstvá to bol ťažký zápas, v ktorom sa viac bojovalo a diváci videli len málo hokejovej krásy. Avšak, zápasy v play-off často takéto bývajú. Domáci sa dostali do vedenia, boli chvíľu na koni, ale my sme zbrane neskladali. Veľa síl nás stáli oslabenia, no som rád, že sa nám podarilo vyrovnať na 1:1. Od tohto momentu sa útoky prelievali z jednej strany na druhú, zápas mal svoju dynamiku, chýbali mu však góly. V trestných strieľaniach mali domáci viac šťastia. Prehra nás mrzí, ale séria je zatiaľ iba na začiatku. Teraz musíme urobiť všetko preto, aby sme stav série vyrovnali."