scrolltop scrollbottom

Rozhovory

Neznámy Bratislavčan sa zo 4. švédskej ligy prestrieľal na prvoligové výslnie
Lukáš Rusňák | 08.02.2018 13:41:12

Nováčik z hlavného mesta si v predposlednom kole St. Nicolaus 1. Hokejovej ligy zmeral sily proti svojmu budúcemu štvrťfinálovému súperovi z Prešova. Hoci ho ani na piaty pokus zdolať neodkázal, do play-off ide s odhodlaním zastať pozíciu čierneho koňa. HC Osmos Bratislava sa bude v play-off opierať najmä o góly 24-ročného rodáka z hlavného mesta Dušana Klučiara. Ten je s 31 presnými zásahmi aktuálne najlepším strelcom ligy a o korunu kráľa strelcov by už prísť nemal. Talentovaný Bratislavčan sa objavil na slovenskej hokejovej scéne ako veľká voda, po troch sezónach vo štvrtej a tretej švédskej lige je jedným z najväčších objavov tohtoročnej edície 1. ligy. Severské skúsenosti mu podľa jeho slov dali veľa, zažil na vlastnej koži vynikajúco fungujúci systém, ktorý však vymenil za pokoj a istotu v drese mladého klubu.

Cíti šancu na semifinále

Odohrali ste zápas proti vášmu budúcemu štvrťfinálovému súperovu. Bol niečím špecifický?
Obidva tímy vedia, čo ich v utorok čaká. Chceli sme si vyskúšať niektoré veci, ktoré využijeme vo štvrťfinále. Určite to isté urobil aj Prešov. Bolo to také oťukávanie. Hoci sme ťahali nakoniec za kratší koniec, myslím si, že sme odohrali vyrovnanú partiu a v play-off bude všetko otvorené. Verím, že máme proti Prešovčanom šancu.

Čo ste dokázali odsledovať a aký budeš váš recept na Prešov?
Stredné pásmo máme dobre zvládnuté. Samozrejme, nechcem tu všetko prezradiť, aby Prešovčania nevedeli, čo hráme. Tréneri a aj my hráči vieme, ako Prešov hrá a musíme len dodržiavať to, čo si povieme.

Tučniakov ste v tejto sezóne ešte neporazili, je to pre vás náročný súper?
V prvej trojke sú všetci silní, avšak play-off je nová súťaž a začína sa od nuly. Už sa nepočítajú žiadne body a podľa mňa sme pre Prešov nepríjemný súper a určite nás nepodcení.

V druhom zápase po sebe ste striedali brankárov v 31. minúte, čo tým sledujete?
Nesledujeme tým asi nič (úsmev). Chceme, aby boli obaja brankári v tempe, keďže naša jednotka Karel Němec sa zranila a nevieme, či nám Slovan pustí brankára Kožiaka. Tréneri sa potom rozhodnú, komu dajú v play-off šancu.

Aké teda budú vaše ciele v play-off?
Sme v súťaži nováčik. Cieľom bolo samotné play-off, čo sa nám už podarilo. Všetko navyše už bude len čerešničkou na torte. Nič však nedáme lacno a pôjdeme od zápasu k zápasu. Dáme do toho všetko.

Gólovy recept kráľa strelcov - nekľučkovať a strieľať

Niektorí fanúšikovia od vás možno očakávali viac, no môžete vysloviť spokojnosť so šiestym miestom?
Na to, že sme v súťaži nováčik, môžeme byť spokojní. Začínali sme od nuly, no poskladali sme sa partia, ktorá sa pozná skoro celý život. Niektorí ľudia čakali od nás viac, iní možno menej. Avšak Skalica, Michalovce a Prešov majú tak kvalitné mužstvá a podmienky, že my sa s nimi nemôžeme porovnávať. Môžeme to kompenzovať iba bojovnosťou. Na prvú sezónu v 1. lige ale nemožno považovať šieste miesto za sklamanie.

Je veľmi náročné prilákať Bratislavčanov na hokej pri konkurencii, akou je Slovan v KHL?
Bratislavský divák je náročný a s tým sa musíme popasovať. Niekedy chodí ľudí viac, inokedy menej. Už si myslíme, že prídu vo väčšom počte, a nakoniec ich príde ešte menej... Je to náročnejšie ako v iných kluboch.

V januári ste strelili úctyhodných 12 gólov, odkiaľ ste vzali takú streleckú chuť?
Cítil som, že mi to tam padá. Snažím sa strieľať z každej pozície, nevymýšľam a zbytočne nekľučkujem. Musím poklopkať, darí sa mi a uvidíme, čo to prinesie do budúcna. Samozrejme, vždy je čo zlepšovať a nikdy nebudem spokojný na 100%, no podstatné je, že pomáham svojmu tímu.

Prestrieľali ste sa až na čelo prvoligových strelcov, prekvapilo vás to?
To som určite neočakával. Bol som predtým v zahraničí a ani som nevedel, čo mám očakávať od 1. ligy. Naposledy som tu bol ako mladý hráč do štvrtej päťky, takže som ten hokej ani veľmi nepoznal. Mal som pred tou súťažou zdravý rešpekt. Došiel som tu s cieľom pomôcť bratislavskému tímu k vyšším priečkam a aby nás brali ostatné tímy vážne. To som podľa mňa aj splnil.

Na čele tabuľky kanonierov máte 5-gólový náskok, čiže koruna kráľa strelcov by vám už utiecť nemala. Spočítajú vám to spoluhráči?
To áno, a nebude to určite lacné (smiech).

Odišiel do ligy, o ktorej nikdy nepočul

Posledné tri sezóny ste strávili vo Švédsku. Prečo ste sa rozhodli ísť na sever Európy?
Išiel som tam úplne naslepo, chcel som vyskúšať iný život, keďže som vedel, že tam všetko funguje lepšie ako na Slovensku. Bolo tam fakt veľmi dobre, veľa vecí som sa naučil, no neposúval som sa kariérne tak, ako by som chcel. Dúfal som, že tam urobím nejakú väčšiu stopu. Už som cítil, že chcem ísť späť domov. Mám tu rodinu, priateľov a život. Tam som žil sám, nikomu som nič nerozumel a bolo to ťažké. Avšak život a finančné zabezpečenie bolo fajn, všetko sa zdalo byť pekné, ale už nemám 18 rokov, aby som si lietal po svete a len tak blúdil.

Švédi sú známi svojou povahou a tým, že si hocikoho k sebe bližšie nepustia...
To je pravda, ku Švédom nie je vôbec jednoduché sa dostať. Som rád, že ma tam prijali tak ako prijali. So všetkým mi pomohli a čo som potreboval, to som aj mal. Švédsko je navyše krásna krajina.

Väčšinu času ste strávili vo štvrtej najvyššej súťaži Division 2. S akými očakávaniami ste tam išli?
Najprv som išiel do Division 1, čo je tretia najvyššia súťaž, avšak nevzali ma, lebo som nevedel jazyk. Ten som sa nemal ani kde naučiť. Povedali mi, aby som sa išiel rozohrať do nižšej Division 2. Nebol som s tým veľmi spokojný, nikdy som o tej lige nepočul. Hovoril som si, čo tam budem robiť, že dám tam nejakých 50 gólov za sezónu a čo potom... Ale vôbec to tak nebolo. Liga bola kvalitná, ti Švédi majú skvelý systém a prácu s mládežou, každých 10 kilometrov nájdete nejaký štadión a hokej funguje na špičkovej úrovni. Každý jeden tím... A to iba v Division 2 je asi sto tímov a každý jeden funguje bez problémov. Tu sa nám o takom niečom ani nesníva.

Štvrtá švédska liga finančne neporovnateľná so Slovenskom

Dokázali ste sa uživiť hokejom aj vo štvrtej lige?
To je ďalšia vec, prečo som sa zasekol v Division 2. Mal som v mojom klube Rimbo IF výborné zázemie a keď som chcel, mohol som si popri hokeji aj privyrobiť. Síce som to ani nepotreboval, no počas voľna som aj tak nemal čo robiť. Po finančnej stránke sa to nedalo porovnať so Slovenskom. Zahraničných hráčov v Division 2 nie je veľa, a keď už ich nejaký tím má, vie si ich zabezpečiť tak, aby pracovať nemusel.

Majú rovnaké podmienky aj domáci hráči, či tí sú už skôr amatéri?
Domáci sú zväčša amatéri a hrajú hokej preto, že ho milujú. Klobúk dole pred nimi, ako sa k tomu vedia postaviť. Majú doma rodiny, deti, celý deň pracujú a večer prídu s úsmevom na tvári na štadión a odmakajú každý tréning. Tu niektorí chalani pracujú a celý deň sa potom sťažujú, aké to je ťažké. Vo Švédsku také niečo neexistuje.

Vlani ste na pár zápasov okúsili aj Divison 1, prečo ste nezotrvali dlhšie?
Išiel som tam do tímu, ktorý práve postúpil z Division 2. Mali ma odsledovaného a preto ma oslovili s tým, či nechcem vyskúšať vyššiu súťaž. Samozrejme, prikývol som. Podmienky tam ale boli slabšie a keďže bolo to mužstvo nováčikom v Division 1, nemalo veľkú šancu urobiť dobré výsledky. Prehrávali jeden zápas za druhým a nebavilo ma to. Preto som sa vrátil späť do Rimbo IF v Division 2, ale už som cítil, že ma to ťahá späť domov.

Slovan nezaujíma, čo sa stane s jeho juniormi

Aké boli vaše pocity po návrte na Slovensko?
Všetko bolo iné. Skončilo sa leto a nemusel som sa baliť ani nikde chodiť. Bol som doma a mal som taký pokoj. Aj kvôli tomu sa mi podľa mňa tak darí. Mám pokoj na duši a nie som vystresovaný z toho, že ostanem sám a neviem ani, kde budem hrať a do čoho pôjdem. Veľmi fandím projektu HC Bratislava, je to výborná vec, keďže v Bratislave je mnoho hokejistov, ktorí po skončení juniorky nemajú kde ísť. Slovan bol a asi stále je aký je, ľudia odtiaľ sa nezaujímajú, čo s nami bude.

Veľmi chýbal Bratislave seniorský tím v slovenskej lige?
Určite. Bratislava potrebuje seniorský hokej na Slovensku. Taktiež cítim, že aj iné tímy chcú hrať proti Bratislave a stále je to aj o rivalite, ktorá bola a aj je medzi východom a západom.

Výborné výkony vás v tomto ročníku posunuli až do extraligy, hoci len na jeden zápas...
Pred sezónou som možno aj mal také oči, že chcem ísť do extraligy. Potom som si ale uvedomil, že musím hrať a ukázať, čo vo mne je. Nikto ma na Slovensku nepozná a tu mi dal pán tréner Antal veľa šancí ukázať sa slovenskej verejnosti, ktorá veľmi nevie, že aj v nižších švédskych ligách sa hrá dobrý hokej. To Švédsko mi veľa dalo a odchádzal som odtiaľ ako úplne iný hokejista. Švédi jednoducho vedia pracovať s mladými hráčmi.

Chceli by ste sa v budúcnosti naplno presadiť v extralige, alebo aké sú vaše hokejové ciele?
Do budúcnosti sa veľmi nepozerám, hlavne chceme teraz urobiť s chalanmi v šatni dobrý výsledok. Či je to Prešov alebo nie, chceme postúpiť do semifinále a byť čiernym koňom 1. ligy. Taktiež by sme chceli prilákať Bratislavčanov na hokej, aby tento projekt brali vážnejšie a začali ho viac podporovať.

 

Foto: Peter Hoffman, HC Osmos Bratislava


Ďalšie články