scrolltop scrollbottom

Rozhovory

Pašek mi povedal, že mi zničí kariéru. Ťahúň Panterov by rád očistil svoje meno
Filip Sabo | 28.01.2018 18:59:35

Považská Bystrica urobila veľmi dôležitý krok k postupu do play-off, keď v piatok po samostatných nájazdoch zdolala priameho konkurenta z Trnavy na jeho vlastnom ľade. Po stretnutí sme si na rozhovor pozvali hráča, ktorého meno je hokejovej verejnosti veľmi známe. Jeho dvojička oblieka dres extraligových Košíc a jeho strýko je držiteľom najcennejšej ligovej trofeje. Lukáš Klíma zaspomínal na svoje hokejové začiatky, pri ktorých ho trápili časté zranenia. Porozprávali sme sa o súčasnej situácii v Považskej Bystrici, ale aj o údajných intrigách a klamstvách na Záhorí spred dvoch rokov, ktoré mu pošramotili povesť. Každá minca má dve strany a práve teraz sa na to môžete pozrieť z pohľadu samotného hráča. Podarí sa ešte 27-ročnému krídelníkovi očistiť svoje meno a zahrať si najvyššiu súťaž?

Panteri smerujú do play-off

„Prvá tretina nebola z našej strany podľa predstáv. Urobili sme pár chýb a rýchlo sme prehrávali o dva góly. Trnava hrala od začiatku zápasu veľmi agresívne a my sme pôsobili dosť zakríknuto. V druhej tretine sa hra vyrovnala a konečne sme začali hrať aktívne a napádať súpera," zhodnotil prvú polovicu piatkového zápasu s Trnavou šikovný krídelník.

V dramatickom finiši sa mohli nakoniec radovať hráči z Považia. „V záverečnej časti sa nám podarilo dostať do vedenia, ale veľmi rýchlo sme inkasovali vyrovnávajúci gól. Posledné minúty to bol už vabank, pretože domáci potrebovali nutne tri body a my sme sa tiež chceli od nich odpútať. Podarilo sa nám získať aspoň o jeden bod navyše a v najbližších stretnutiach by sme chceli potvrdiť našu formu," s radosťou v hlase povedal Klíma.

"Panterom" sa v predchádzajúcom kole prvý raz podarilo zvíťaziť v považskom derby nad Dubnicou. „Prvé vzájomné zápasy vyhrali jednoznačne Dubničania. U nich sa nám podarilo iba raz remizovať, inak sme všetko prehrali. Povedali sme si, že doma by sme ich už konečne mohli poraziť. Cítili sme, že máme formu a naopak, im sa v poslednej dobe až tak nedarí, čo určite zavážilo."

Klub funguje, výsledkom je väčšia motivácia

Po nevydarenom štarte sezóny podáva Považská Bystrica v druhej časti oveľa lepšie výkony. „Ja som sa k mužstvu pridal až v novembri, ale určite pomohlo to, že prišiel brankár, čo je základ. Myslím, že tie zlé výsledky sa zlomili, keď sa nám prvý raz v sezóne podarilo zvíťaziť na ľade súpera. Po výhre v Nových Zámkoch sme už hrali lepšie. Základom však bolo, že prišlo pár hráčov a už hráme spolu stabilne, čo hre dosť pomôže," myslí si Lukáš Klíma.

Podľa slov 27-ročného útočníka sa v klube dosť vecí zmenilo k lepšiemu. „V Považskej Bystrici som hral už minulý rok a určite sa veľa vecí zlepšilo. Či už chémia v šatni, alebo aj financie. Na čom sa dohodneme, to dostaneme a nikdy nemeškajú. Tiež sa zaviedli večere, takže už to nie sú iba bagetky. Aj manažér vidí, že keď dá do toho peniaze, tak sa mu to vráti. Viac bojujeme a prišli aj víťazstvá, pretože máme väčšiu motiváciu."

Koniec základnej časti sa blíži a Považania môžu ešte zabojovať o siedme miesto. „Máme odohrané o jedno stretnutie menej, konkrétne so slovenskou dvadsiatkou. Neviem však, ako to bude vyriešené, pretože my sme mali vtedy problémy a nemohli sme nastúpiť. Na prvých dvoch miestach budú asi Michalovce a Skalica, takže nám je to v podstate jedno," dodáva k situácii v tabuľke.

Kariéra sužovaná zraneniami

Rodák z Ilavy začínal s hokejom v susednom Česku. „V Litvínove som hral ešte za dorast, ale v polovici sezóny som sa zranil. O rok sme spolu s bratom prešli do juniorky, ale tam sme sa nedohodli a vrátili sme sa naspäť do Trenčína. Prvé dve sezóny za juniorku nám vyšli, no potom sme sa s Duklou nedohodli na zmluve. Nebolo to o financiách, ale každý sme mali iné predstavy," spomína na začiatky so svojou dvojičkou Lukáš.

Na svojom konte má aj niekoľko štartov v českej najvyššej súťaži. „Rozhodli sme sa odísť do Karlových Varov, kde sme podpísali kontrakt na päť rokov, ale prenasledovali nás zranenia. Každý rok bolo niečo, či už pretrhnutý predný krížny väz, vykĺbené rameno, zápal srdcového svalu, vysunutá platnička, posunutý stavec. Nie je to výhovorka, ale predsa len je ťažké presadiť sa, keď ste neustále zranený," smutne skonštatoval momentálny ťahúň "Panterov".

Ani angažmán v Dukle, kam sa vrátil z Česka, netrval dlho. „Po návrate do Trenčína som sa trápil a to, že sme predčasne rozviazali zmluvu, mi nakoniec aj pomohlo." uzatvára túto kapitolu Klíma.

Vyššia porcia zápasov prišla konečne v martinskom drese. „Tam som bol naozaj spokojný. Ďalší rok ostal pri tíme tréner Babka a boli sme dobrá partia. Žiaľ, tímu sa nedarilo a prišlo k výmene. Ja som mal vtedy stopku na šesť zápasov a nový tréner mal svoje predstavy. Priniesol si svojich hráčov a bolo ťažšie sa presadiť. Nakoniec mi sezónu opäť predčasne ukončilo zranenie." Na tie mal synovec víťaza Stanley Cupu naozaj smolu.

Klamstvá a intrigy spoluhráča?

Lukášove ďalšie kroky smerovali na Záhorie. Na obdobie v Skalici spomína rád, ale postretli ho tu veľké nepríjemnosti s jedným spoluhráčom. „K tomuto by som sa vyjadril asi tak, že tam bol jeden hráč, konkrétne to bol Dušan Pašek, ktorý bol veľmi dobrý kamarát s manažérom a vynášal na mňa z kabíny veci, ktoré neboli vôbec pravda a ani sa nestali. Ja som to zistil až od trénera, ktorý mi povedal, čo sa deje. Aby na vás donášal klamstvá váš spoluhráč, tak to je naozaj hlúpe," pozastavuje sa nad počínaním známeho hokejistu. Dušan Pašek je aktuálne ambasádorom Slovenskej asociácie hráčov ľadového hokeja.

Dodnes nechápe, čo Dušana Pašeka k takémuto správaniu viedlo. „Bolo mi povedané, že nerešpektujem spoluhráčov, trénerov, masérov a rozbíjam mužstvo. Zavolali si aj ostatných hráčov a oni to nepotvrdili, lebo to nebola pravda. Chceli sa ma zbaviť bez nejakých dôvodov a následne si Pašek vymyslel, že som mu nadával a pritom to bolo tak, že on vulgárne urážal mňa. Radil som sa aj s Mirom Zálešákom, ako to mám riešiť. Ja som ho ignoroval a on ma stále bezdôvodne napádal. Tiež viem naňho veci, ktoré by mu narobili problémy, ale nie som taký, že to potrebujem vyťahovať," objasňuje po čase situáciu Lukáš Klíma.

Najväčšie prekvapenie však prišlo až po vyhadzove. „Veľa sa ohľadom tejto veci hovorilo a keď som odchádzal, dozvedel som sa od koho tieto všetky klamstvá boli. Zistil som, čo všetko si na mňa vymyslel a manažér mu to uveril, keďže mu pomáhal riešiť finančnú situáciu v klube. Najhoršie na tom je, že sa nikto neopýta mojich bývalých spoluhráčov, ako to naozaj bolo. Je veľa ľudí, ktorých sa môžu na mňa opýtať, aký som a ako to naozaj bolo." To však ešte Lukáš netušil, že mu to naozaj v budúcnosti narobí problémy pri hľadaní klubu.

Zničená povesť a hokejové meno

Po preradení do Senice vydalo mužstvo Skalice oficiálne vyhlásenie. „Nevedel som, ako to mám riešiť a nechcel som vyvolávať ďalší incident, lebo by som z toho vyšiel aj tak najhorší ja a nikto by mi neveril. Volal som aj s manažérom klubu, nech to stiahnu, pretože je to klamstvo. On mi však povedal, že sa nemusím báť a aj tak to nikto nečíta.  Skončilo to tak, že sa napísalo, čo sa napísalo a ľudia tomu veria. Urobia si názor podľa toho, čo sa napísalo a nie podľa toho, čo sa naozaj stalo."

Na začiatku ďalšej sezóny sa Klíma snažil nájsť nový klub. „Táto vec mi dosť uškodila v ďalšej kariére. Mal som viacero možností ísť hrať do extraligy, ale vždy to stroskotalo. Vyjadrili sa tak, že dostali na mňa zlé referencie a bolo mi to jasné, pretože sa mi to predtým ešte nestalo," naznačil skúsený hokejista.

Verí však, že sa veci zmenia k lepšiemu a opäť sa posunie vyššie. „Mal som už nejaké telefonáty zo zahraničia, ale nebolo to podľa mojich predstáv. Bol by som rád, keby som ešte dostal šancu v extralige a mal možnosť očistiť svoje meno," uzavrel tak naše rozprávanie útočník Považskej Bystrice.

 

Foto: Natália Michalková/prvaliga.sk

Foto: V. Chramazda/hokejportal.sk


Ďalšie články