scrolltop scrollbottom

Preview

Prešovskú túžbu po premiérovej baráži môže pribrzdiť nevyspytateľná Bratislava
Lukáš Rusňák | 11.02.2018 20:33:04

Už v utorok sa St. Nicolaus 1. Hokejová liga dočká vrcholu sezóny, ktorým je bezpochyby play-off. Osem tímov zabojuje o dve miestenky v atraktívnej baráži o Tipsport Ligu. Vlaňajší víťaz základnej časti z Prešova síce neobhájil prvenstvo, no z tretieho miesto bude patriť k horúcim favoritom na finále a baráž. Do nejak sa ešte nikdy neodstal, o to väčšiu bude mať motiváciu. Vo štvrťfinálve sa stretne s prvoligovým nováčikom HC Osmos Bratislava, ktorý vo svojej premiérovej sezóne obsadil slušné šieste miesto. Klub z hlavného mesta ešte Šarišanov nedokázal zdolať, no vždy s nimi odohral vyrovnanú partiu, aj preto nás čaká zaujímavá séria.

Základná časť

Prešov

Prešovčania sa niekoľkokrát v tejto sezóne ocitli na samom čele súťaže, napokon sa však musia uspokojiť s tretím miestom. Začiatok sezóny mali zverenci trénera Tomka famózny, na úvod súťaže síce dvakrát prehrali, potom však naskočili na fantastickú 14-zápasovú víťaznú vlnu a dohromady bodovali 16 kôl po sebe! Boj o víťazstvo v základnej časti sa im vzdialil až na prelome rokov, keď prišli nečakané prehry so Spišskou Novou Vsou, Dubnicou a straty bodov v Topoľčanoch a Skalici. Doma však boli Prešovčania takmer neporaziteľní, Šariš totiž nedokázal ovládnuť žiaden prvoligový tím okrem Dubnice, ktorej sa to podarilo dvakrát. Záver základnej časti mali taktiež celkom vydarený, keď zvíťazili v posledných siedmich stretnutiach a pripísali si na konto aj skalpy Michaloviec či Topoľčian.

HC Bratislava

Pred sezónou sa od klubu z hlavného mesta očakávali lepšie výsledky. Mená ako Podhradský, Gron, Obšut či Ručkay vzbudzovali veľký rešpekt. Prví dvaja menovaní však neodohrali v základnej časti ani 10 zápasov, Jakub Ručkay odišiel do Nitry a z hviezdneho kvarteta pravidelne nastupoval iba Jaroslav Obšut. Mladému mužstvu tak chýbali väčšie skúsenosti, čo sa odzrkadlilo aj na výsledkoch. Šieste miesto ale nemožno považovať za žiaden prepadák. Najmä začiatok sezóny zverencom trénera Antala nevyšiel, po premiérovom víťazstve v 1. lige prišli štyri prehry a Osmos po úvodnej konforntácii so všetkými deviatimi tímami súťaže mal na konte len tri víťazstvá. Nováčik sa dostal do lepšej formy v novembri, keď bodoval šesťkrát po sebe a to aj proti favoritom ako Prešov a Michalovce. Potom však prišla ďalšia kríza a len dve víťazstvá z jedenástich stretnutí. Bratislavčanom nevyšiel ideálne ani finiš základnej časti, po troch výhrach ju zakončili sériou šiestich prehier.

 

Štatistické porovnanie

Prešov má navrch vo väčšine štatistických ukazovateľoch. Bratislava výrazne zaostáva najmä v defenzíve, keď inkasovala až o 60 gólov viac a v oslabeniach má nižšiu úspešnosť takmer o štyri percentá. Z tímov, ktoré postúpili do play-off má horšie oslabenia len Považská Bystrica. Rovnako druhá najhoršia spomedzi účastníkov play-off je aj v úspešnosťi streľby. Porovnávať sa s Prešovčanmi môže v presilovkách, ktoré má dokonca o čosi lepšie. Taktiež bola menej vylučovaným tímom ako Prešov. 

Prešov

Ukazovateľ

HC Bratislava

182 

Strelené góly

146 

109

Inkasované góly

169 

1680

Strely na bránu

1527 

 10,83 %

Úspešnosť streľby

9,43 % 

 679

Trestné minúty

640 

 15

Priemerný počet trestných minút na zápas

14 

15,64 %

Efektivita v presilovkách

15,98 % 

85,49 %

Úspešnosť v oslabeniach

81,66 %

 

Vzájomné zápasy

Bratislavčanom sa súpera z metropoly Šariša v základnej časti poraziť nepodarilo, hoci zakaždým ho vedeli aspoň potrápiť. Najbližšie k víťazstvu mali v druhom vzájomnom stretnutí, keď duel v Prešove dospel do predĺženia. Domáci ho ale doviedli do úspešného konca. Najvyššiu prehru zaznamenala Bratislava s Prešovčanmi v 8. kole po výsledku 1:4. Ostatné zápolenia týchto dvoch celkov skončili rozdielom jedného alebo dvoch gólov.

Súhrn: Na zápasy je to v tejto sezóne 5:0 pre Prešov, pri celkovom skóre 19:10.

 

Posily pred play-off

Prešov sa pred play-off posilnil o útočníka Banskej Bystrice, bývalého kapitána a najproduktívnejšieho hráča reprezentácie do 18 rokov Petra Valenta. Okrem neho si udržal v tíme talentovaného obrancu Filipa Maňáka, ktorý nastupoval väčšinu sezóny v juniorke Košíc. 

HC Bratislava získala tri nové posily. Z Trnavy prišiel do hlavného mesta mladý obranca Matúš Mihalko a z Nových Zámkov B odchovanec Nitry Dávid Matejovie. Obaja patrili vo svojich tímoch k najvýraznejším oporám zadných radov. Okrem nich zlanárili Bratislavčania do tímu aj útočníka z extraligovej Detvy Nina Ondrisa.

 

Silné a slabé stránky

Prešov sa môže spoľahnúť najmä na skvelú ofenzívu, ktorú ťahá produktívny kapitán Marcel Baláž spoločne s ďalšími elitnými prvoligovými útočníkmi Glebom Bylinom, Jozefom Tomčákom či Samuelom Chalupom. „Tučniaci" by mali mať na štvrťfinále k dispozícií tri vyrovnané útoky vzbudzujúce rešpekt. Obranca pri absencii zraneného Ladislava Hopkoviča zaostáva a chýbajú jej najmä skúsenosti. Veliť by jej mal 22-ročný bronzový medailista z MS do 20 rokov Branislav Pavúk spoločne s rovnako starým talentovaným prešovským odchovancom Damiánom Novickým. Jednotkou medzi troma žrďami bude extraligou ostrieľaný a spoľahlivo chytajúci Dominik Riečický. V prípade jeho zranenia by však mali Šarišania problém, druhý brankár Jerguš Spodniak totiž chytá medzi seniormi iba prvý rok.

HODNOTENIE:            Ofenzíva:       9/10
                                  Defenzíva:     6/10
                                  Brankári:       8/10

HC Bratislava má vo svojom tíme najlepšieho strelca 1. ligy Dušana Klučiara a je tak jasné, na kom bude stáť ofenzívna sila mužstva. Takmer bod na zápas a dobré výkony predvádzali aj útočníci Patrick Brodek a Filip Novák. Platnou posilou by mohol byť Nino Ondris. Mužstvo však chýba viac skúsených ofenzívnych lídrov. V obrane je najväčšou osobnosťou bezpochyby Jaroslav Obšut a skúsenosti z elitných prvoligových tímov má Michal Valjent. Návrat Petra Podhradského je zatiaľ otázny, no výrazne dopomohol sile bratislavskej defenzívy. Achilovou pätou nováčika z hlavného mesta môžu byť brankári. Jednotka Karel Němec je zranená a otáznik visí nad štartom Jána Kožiaka, o ktorého osude rozhodne Slovan Bratislava. Pravdepodobne sa tak bude Osmos spoliehať na Mareka Srneca, ktorý má úspešnosť zákrokov iba niečo cez 87% a Mateja Megu z druholigového B tímu.

HODNOTENIE:            Ofenzíva:       7/10
                                  Defenzíva:     6/10
                                  Brankári:       4/10

 

Hlasy zástupcov klubov

František Pulščák, riaditeľ HC Prešov Penguins: „Trochu nám nevyšiel záver základnej časti, konkrétne obdobie okolo Vianoc, keď sme mali menšiu hernú krízu a prehrali sme zbytočne niektoré zápasy. Počítali sme, že skončíme na prvom alebo druhom mieste. Po náročnom leta, keď prešovský hokej zažil opäť zmeny, sme však s výsledkami spokojní. Predvádzali sme dobrý hokej a mali sme takmer dvakrát vyššiu návštevnosť než vlani. Naše ambície sú stále len tie najvyššie. Vieme, že s Bratislavou sme odohrali v základnej časti vyrovnané zápasy, vzala nám raz doma bod a nebude to ľahký súper. Budeme proti nej musieť hrať svedomito. Vieme, že Bratislavčania hrajú zvyčajne na protiútoky, s čím sa musíme vysporiadať a najmä začať premieňať šance, ktorých si vieme vytvoriť dostatok. Nechceme hovoriť o postupe do baráže či extraligy, no v play-off chceme vyhrať každý jeden zápas. Tento tím na to má, chlapci to dokázali počas niekoľkých víťazných sérií a verím, že to v najdôležitejšej časti sezóny potvrdia.“

Andrej Roman, spolumajiteľ HC Osmos Bratislava: „Základná časť mohla byť z našej strany aj lepšia, ale na nováčika je šieste miesto podľa mňa dobré. Veľa mladých chlapcov muselo zvládnuť prechod do seniorského hokeja a zvyknúť si, že nie sú iba vo štvrtej formácii, ale musia začať aj tvoriť v prvej či druhej lajne. Vo štvrťfinále sa stretneme s Prešovom, no každý súper z prvej päťky by bol náročný. Play-off sa však začína od nuly a podľa mňa budú Prešovčania hrateľným súperom. Za tých päť zápasov sme sa spoznali a nehrali sme s nimi zle, zväčša to boli vyrovnané zápasy o 1-2 chybách. Našim primárnym cieľom bolo adaptovať sa v 1. lige, čo sa nám aj podarilo a taktiež sme chceli postúpiť do play-off, čo sme taktiež zvládli. Teraz chceme uhrať kvalitné štvrťfinále a v ideálnom prípade postúpiť. Potom sa už uvidí.“

 

Naša prognóza

Prešov bude vo štvrťfinálovej sérii jasným favoritom, no Bratislavčania svojho súpera určite zdatne potrápia. V základnej časti odohrali tieto mužstvá medzi sebou vyrovnané zápasy, avšak mierne navrch mali vždy Prešovčania. Podobne by to mohlo vyzerať aj v sérii medzi týmito dvoma tímami. Kľúčovým by v nej mohol byť brankársky post, ktorý je pre Bratislavu momentálne problémový. Nepredpokladáme, že Prešov doma zakopne, no v hlavnom meste by sa séria mohla zamotať. „Tučniaci" by ju však mali zvládnuť.

NÁŠ TIP: 3:1 na zápasy


Ďalšie články