scrolltop scrollbottom

Preview

Skalica je najväčším favoritom play-off, dokážu Považania zastaviť jej víťaznú sériu?
Filip Sabo | 12.02.2018 13:49:03

Už v utorok vypukne najdôležitejšia časť sezóny pre fanúšikov St. Nicolaus 1. Hokejovej ligy! Odtrhnite sa od televíznych obrazoviek počas prebiehajúcich ZOH a zájdite si na kvalitný hokej. Postupová osmička si to rozdá v play-off o postup do finále, odkiaľ sa obaja finalisti dostanú do baráže o Tipsport ligu. Víťaz základnej časti pochádza zo Záhoria a bude chcieť potvrdiť svoju dominanciu. Formujúci tím z Považia si nakoniec vybojoval miestenku medzi osmičkou najlepších a určite svojmu súperovi nič nedaruje. Vo štvrťfinálovej sérii hranej na tri víťazné zápasy sa máme na čo tešiť!

Základná časť

Skalica podávala počas základnej časti vyrovnané výkony. Už od úvodu bojovala o čelo súťaže, ale o prvom mieste nakoniec rozhodol fantastický finiš. Skaličania nenašli v posledných 17 zápasoch premožiteľa! Na vlastnom ľade prehrali z 26 duelov len jeden, čo je pri nevyspytateľnosti tejto súťaže ďalší majstrovský kúsok. Na Záhorí musí vládnuť spokojnosť po všetkých stránkach. Tá najpodstatnejšia časť sezóny však ešte len príde a práve hokejisti Skalice budú pod určitým tlakom, keďže sa očakáva, že zopakujú výkony zo základnej časti.

Považská Bystrica zažila štart nového ročníka ako zo zlého sna. Dlho sa nachádzala na samom dne tabuľky a pripisovala si jednu prehru za druhou. Po zmene trénera sa mužstvo v októbri začalo postupne formovať a v závere základnej časti patrili "Panteri" k obávaným tímom. Viacero favoritov doplatilo na ich stúpajúcu formu a nakoniec sa Považania dokázali prebojovať až na ôsmu priečku. O všetkom rozhodli v súboji s Trnavou, kde po prvej tretine síce prehrávali, ale nakoniec dokázali zápas dotiahnuť do víťazného konca, čím potvrdili svoje účinkovanie v play-off. Tréner Miroslav Nemček po svojom príchode odviedol naozaj výbornú prácu, ktorú môže potvrdiť v nasledujúcom období.

 

Štatistické porovnanie

Záhoráci vyhrali základnú časť a tak je pochopiteľné, že majú o poznanie lepšie číselné ukazovatele ako Považská Bystrica. Skalica má zo všetkých tímov v postupovej osmičke druhú najlepšiu ofenzívu aj defenzívu. Lepšie čísla má iba tím z Michaloviec. "Panterom" patrí v oboch týchto ukazovateľoch posledné miesto. V play-off rozhodujú detaily a tím z mesta trdelníkov má obrovskú silu v početných výhodách. Každá štvrtá presilová hra Skalice v základnej časti sa skončila gólom v sieti súpera. Hokejisti Považskej Bystrice boli navyše najviac trestanými hráčmi v základnej časti a inkasovali najviac gólov počas oslabenia. Skaličania sú jasným favoritom tejto série a práve presilové hry môžu byť receptom na úspech a postup do semifinále.

Skalica

Ukazovateľ

Považská Bystrica

210 

Strelené góly

129 

103

Inkasované góly

197

1678

Strely na bránu

1499

12,51%

Úspešnosť streľby

8,61%

520

Trestné minúty

768
11

Priemerný počet trestných minút na zápas

17

26,24%

Efektivita v presilovkách

17,70%

84,08%

Úspešnosť v oslabeniach

76,26%

 

Vzájomné zápasy

Vo vzájomných stretnutiach vždy dominovalo mužstvo Skalice. Dvakrát odchádzali "Panteri" domov s gólovou nádielkou a v poslednom dueli na Záhorí nedokázali ani raz skórovať. V 30. kole sa však na Považí odohrala poriadna dráma, keď sa domácim podarilo využiť hneď štyri presilové hry a zápas museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. Úspešnejší boli opäť Skaličania a Považská Bystrica si tak na svoje konto pripísala prvý a zároveň posledný bod v súbojoch so Skalicou.

Súhrn: V piatich zápasoch sa zrodili štyri víťazstvá Záhorákov v riadnom hracom čase a jedno po samostantých nájazdoch, pri celkovom skóre 26:8.

 

Posily pred play-off

Skalica sa posilnila iba o jedného hráča. Ofenzívu mužstva prišiel vystužiť skúsený center z Trnavy. Dávid Schmidt odohral posledné tri kolá základnej časti v novom tíme a pripísal si tri kanadské body za dva góly a jednu asistenciu. V tejto sezóne dokázal nazbierať dokopy 33 kanadských bodov a je platný aj na presilové hry či oslabenia.

Považská Bystrica získala do svojho kádra taktiež nové tváre. Z Trnavy putovalo k "Panterom" hneď trio hráčov. Zadné rady prišiel vystužiť skúsený bek Pavol Poláček. Smerom dopredu by mali vypomôcť center Matej Mišura a rýchly krídelník Nino Szalay. Všetci traja sa objavili na súpiske už počas posledných kôl.

 

Silné a slabé stránky

Skalica má kvalitné všetky štyri formácie. Ak sa pozrieme na kanadské bodovanie ligy, tak na prvých miestach nájdeme práve mužov zo Záhoria. Všetci majú na svojom konte viac ako 50 kanadských bodov. Gólový bol počase celej základnej časti veterán René Jarolín. Prihrávky sa darilo zbierať Patrikovi Janáčovi a Romanovi Jurákovi. Príkladným lídrom tímu je jednoznačne Martin Hujsa, ktorý zastával pozíciu kapitána v exhibičnom All-stars zápase a spolu s kapitánom Skalice Ľubomírom Vaškovičom odovzdávajú svoje skúsenosti. Zadné rady má pod palcom Ľubomír Škápik a v bráne sa môžu Skaličania spoľahnúť na Romana Petríka a Samuela Košútha. Obaja brankári podávali spoľahlivé a vyrovnané výkony. Skalica má naozaj výborné mužstvo a každý hráč v ňom zohráva dôležitú úlohu, vďaka čomu funguje všetko na výbornú.

HODNOTENIE:           Ofenzíva:       10/10
                                  Defenzíva:     9/10
                                  Brankári:       9/10

Považská Bystrica sa počas celého ročníka trápila so šírkou kádra. Najproduktívnejším mužom sa v tíme "Panterov" stal veterán Marián Koleda. Zároveň sa stal spolu s Jánom Zlochom mladším aj najlepším strelcom tímu so 16 gólmi. V útoku majú Považania viacero šikovných hráčov, ale určite im pomôže príchod skúseného Mateja Mišuru a Nina Szalaya. V obrane to bolo o čosi horšie, ale vyzdvihnúť určite treba výkony mladíka Jána Nahálku. Mužstvo získalo po príchode nového trénera novú tvár a postupne sa formovalo, občas mu však chýbali väčšie skúsenosti. Dôležitý bude najmä výkon brankárov, pretože to je základ úspechu. Muži v maskách to v Považskej Bystrici nemali jednoduché, pretože doplácali na slabšiu defenzívu celého mužstva. Ich uzdravená jednotka Michal Dzubina však má veľké skúsenosti a mal by byť najväčšou oporou Považanov.

HODNOTENIE:            Ofenzíva:      6/10
                                  Defenzíva:     4/10
                                  Brankári:       7/10

 

Hlasy zástupcov klubov

Miroslav Lipovský, riaditeľ HK Skalica: „Chlapci si vybojovali prvé miesto po základnej časti a môžeme byť len spokojný. Mužstvo sme oproti vlaňajšku výrazne nezmenili, hráči dostali od nás dôveru, a aj keď nie všetci a vždy boli stopercentní, nedošlo k žiadnym zásadným zmenám. To chlapcov určite stmelilo. Samozrejme, nejaká obmena po minulej sezóne prišla a to, že sa nám takto darí asi znamená, že ideme správnym smerom. Hoci náš súper skončil na ôsmom mieste, tak určite bude nebezpečný. Je to tím, ktorý nemá čo stratiť a príde si schuti zahrať hokej. Musíme chlapcom prízvukovať, že takéto mužstvo môže byť ešte nebezpečnejšie ako to, čo má pred sebou nejaké väčšie ciele. Nehovorím, že Považania nebudú chcieť postúpiť, no kvalita je na našej strane a potrebujeme to len potvrdiť na ľade. Našim cieľom do play-off bude vyhrať každý najbližší zápas.“

Ján Zlocha, manažér HK 95 Považská Bystrica: „S prípravou na novú sezónu sme začali neskôr, keďže na štadióne dlho nebol ľad. To ovplyvnilo aj začiatok sezóny, keď sa nám vôbec nedarilo. Neskôr sme sa už do toho ale dostali a určite nám veľmi pomohla aj zmena na trénerskom poste. Tím získal svoju tvár a výkonom zodpovedali aj výsledky a vyšší divácky záujem. Sme radi, že sme sa dostali do play-off, kde si ale súpera už nemôžeme vyberať. Každý zápas začína od 0:0 a uvidíme, ako to celé dopadne. Určite chceme Skalicu prekvapiť. Niekoľko hráčov nám odišlo, na ich miesta sme však získali iných hokejistov a mužstvo by nemalo stratiť kvalitu ani svoju tvár. Máme mladý tím, play-off je pre nás výzva a chceme si ešte predĺžiť sezónu.“

 

Naša prognóza

Skalica sa ako víťaz základnej časti bude chcieť dostať v play-off čo najďalej a patrí k horúcim kandidátom na titul. Počas celej sezóny podávali Skaličania vyrovnané výkony a ich káder sa od minulej sezóny výrazne nezmenil, čo je určite veľká výhoda. Považská Bystrica mala rozpačitý štart základnej časti, ale v jej druhej polovici sa dostala do formy. Nakoniec sa dokázala prebojovať medzi postupovú osmičku, aj keď len z posledného miesta. "Panteri" sa počas sezóny viackrát stretli s problémom, keď na zápas vycestovali v oklieštenej zostave. Aj preto prišli do tímu nové posily a spoločne sa pokúsia prekvapiť favorita. Hokejisti Považskej Bystrice nemajú čo stratiť a uvidíme, ako veľmi dokážu potrápiť víťaza základnej časti. 

NÁŠ TIP: 3:0 na zápasy