scrolltop scrollbottom

Rozhovory

Strieborný talizman Skalice hodil finále za hlavu, vyzýva k odplate v baráži
Lukáš Rusňák | 12.03.2018 18:01:25

Skalica vlani zažila veľkú eufóriu, vyradila najväčšieho ašpiranta na prvoligové víťazstvo – Prešov a oslavy z postupu do finále mohli konkurovať radosti zo zisku titulu. Teraz sa od Záhorákov postup do finále už vopred očakával, po víťazstve v základnej časti si klub z mesta trdelníkov brúsil zuby na prvý titul v novodobej klubovej histórii od vzniku samostatného Slovenska. Nestalo sa, Skalica je druhý rok po sebe strieborná, v 1. lige skončila tretíkrát pred najvyšším stupienkom a počas pôsobenia v extralige sa jej jedinú finálovú účasť taktiež nepodarilo pretaviť v zisk zlatých medailí. Na to si veľmi dobre pamätá aj líder skalickej defenzívy Ľubomír Škápik, ktorý sa stal akýmsi strieborným talizmanom Záhorákov. Zo svojich posledných štyroch sezón v drese Kráľov má na konte tri strieborné medaily. Tridsaťročný skúsený obranca hodil finálové sklamanie za hlavu a teraz sa sústredí na baráž o Tipsport ligu. Chce totiž vrátiť Michalovciam finálovú prehru a potrápiť kluby z najvyššej súťaže.

Vo finále mali zviazané ruky

Po roku je to opäť „len“ striebro pre Skalicu, hoci v trochu inej situácii. Ako ho hodnotíte?
Bolo to finále, v ktorom sa stretli dve najlepšie mužstvá sezóny. Mali sme výhodu a sériu sme začínali doma. Chceli sme pred našimi fanúšikmi vyhrať obidva zápasy, no už hneď v prvom sa nám Duklu poraziť nepodarilo. V druhom zápase sme zabojovali a dokázali sme dať v poslednej minúte rozhodujúci gól na 2:1. Do Michaloviec sme išli s cieľom aspoň raz vyhrať a vrátiť sériu späť na Záhorie. Nepodarilo sa, mrzí nás to, avšak musím športovo uznať, že Michalovce boli vo finále lepšie a zaslúžili si ho vyhrať.

Bola prehra hneď v prvom finálovom zápase kľúčová pre vývoj série?
Keď vstúpite do série víťazstvom, vždy sa vám hrá lepšie. My sme sa ale nepoložili, veď o deň na to sme zabojovali a sériu vyrovnali. Doma si to už ale Michalovčania postrážili.

V základnej časti ste hrali svižný a uvoľnený hokej, doľahla na vás vo finále únava či stres?
Asi áno. V play-off sa už nehrá na pekný hokej a všetky mužstvá dobre bránia. Mali sme trochu zviazané ruky, máte pravdu. Neviem, čo sa k tomu dá viac povedať.

Tri striebra a dosť? Škápik chce v Skalici zlatú radosť

Možno napriek finálovej prehre hodnotiť skalickú druhú sezónu v 1. lige ako úspešnú?
Pred jej začiatkom by sme striebro možno aj brali. Nevedeli sme, ako na tom budú ostatné mužstvá. Celú sezónu sme sa nakoniec držali na špici medzi prvým a tretím miestom. Dokázali sme nakoniec vyhrať základnú časť a verili sme, že zvládneme aj play-off. Ako som už ale povedal, stretli sa dva najlepšie tímy a Michalovce boli tentokrát lepšie.

Čím sa pre vás líši toto striebro od toho minuloročného?
Vlani bolo mužstvo poskladané veľmi rýchlo, kostru tvorili mladí hráči a dokázali sme všetkých prekvapiť. Bol to obrovský úspech, aj preto sa teraz od nás čakalo viac. Káder bol posilnený o skúsených hráčov, boli sme pod väčším tlakom. Podľa mňa sme a s ním dobre vysporiadali, dokázali sme vyhrať základnú časť a v play-off sme zvládli štvrťfinále aj semifinále. Chýbal nám len posledný krôčik, je to škoda, byť dvakrát po sebe strieborní, zamrzí to.

Je ten smútok o to väčší, že Skalica stále čaká na svoje prvé zlato?
Určite. Mal som to šťastie zahrať si aj jediné extraligové finále, do ktorého sa Skalica dostala. Vtedy sme neuspeli, a teraz ani dvakrát v 1. lige sme nedokázali priniesť na Záhorie zlato. Verím však, že pokiaľ ešte budem v Skalici, tak to dokážeme a zodvihneme majstrovský pohár nad hlavy. Každý je teraz trochu smutný, lebo sme chceli vyhrať. Neskôr si ale uvedomíme, že tá sezóna bola dobrá. Nevyšlo to až na tu najvyššiu pozíciu, no aj tak hodnotenie bude kladné.

Vrátiť Michalovciam finálovú prehru a potrápiť extraligistov

Vaša tohtosezónna púť 1. ligou sa skončila, čo vám z nej ostane v pamäti?
Víťazstvo v základnej časti, v podstate sme sa celý čas držali hore a nepovedal by som, že by nejaký jeden moment prevýšil ostatné. Ak by sme dokázali vyhrať finále, bolo by to jednoznačné.

S akými cieľmi vstúpite do baráže o Tipsport ligu?
Nemáme čo stratiť, začína sa od nuly, hodíme finále za hlavu a pôjdeme do baráže s čistými hlavami. Uvidíme, ako sa všetko vyvinie. Vlani sme potrápili aj extraligové mužstvá a odohrali s nimi vyrovnané zápasy. Chceme opäť urobiť problémy aj tímom z vyššej súťaže a vrátiť Michalovciam finálovú prehru.

Posledné extraligové kolo rozhodlo, že váš súper v baráži bude okrem Michaloviec a Detvy aj Liptovský Mikuláš...
Celú sezónu sa bil s Novými Zámkami o to ôsme miesto. Osobne som prial play-off Liptovskému Mikulášu, keďže hrá extraligu najmä s vlastnými odchovancami. V Nových Zámkoch sa strieda veľké množstvo hráčov, má množstvo cudzincov a to sa mi na ňom veľmi nepáči. Je mi to ale vlastne jedno, berieme to čo je.

Play-off sa vám skončilo, no sezóna pokračuje. Brady ostanú aj na baráž?
Tak to sme ešte neriešili. Ja za seba veľmi hovoriť nemôžem, keďže mám bradu celoročne (úsmev). Podľa mňa ale ostatní chalani ju dajú dole.

 

 

Foto: HK Skalica


Ďalšie články