scrolltop scrollbottom

Preview

Topoľčany aj Dubnica chcú medzi 4 najlepších. Séria bez favorita
Peter Košťál | 11.02.2018 20:18:33

V St. Nicolaus 1. Hokejovej lige sa už schyľuje k najočakávanejším súbojom sezóny. Play-off začína už v utorok a  najvyrovnanejšia štvrťfinálová séria by sa mala odohrať medzi štvrtými Topoľčanmi a piatou Dubnicou. Oba tímy majú jasný cieľ postúpiť do ďalšieho kola, v ktorom by sa mohli pobiť o následné finále a baráž. Topoľčany po minuloročnej skúsenosti, keď vypadli so Skalicou práve vo štvrťfinále na zápasy tesne 2:3, by si chceli svoje pocity napraviť a tento ročník už prvým kolom prejsť. Bojovať budú aj pre svojich fanúšikov, ktorí patria medzi najlepších v lige. Naopak, dubnický nováčik by v prvej lige rád prerazil, čo jednoznačne ukázal aj na posilách, ktoré Dubnica v poslednom období získala. 

Základná časť

Topoľčany

Topoľčany boli od začiatku sezóny považované za tím, ktorý zrejme nepatrí na samú špicu tabuľky, no môže do hry o najlepšie mužstvo ligy výrazne prehovoriť a v play-off prekvapiť. Takúto prognózu hráči Topoľčian napokon aj naplnili, keď obsadili štvrtú priečku za Skalicou, Michalovcami a Prešovom, teda celkami pasovanými do rolí najväčších favoritov.  „Žochárom“ sa hneď od štartu základnej časti darilo a po úvodnej prehre s Michalovcami zaznamenali okamžite štvorzápasovú víťaznú šnúru. Počas celej sezóny nezaznamenali ani jeden väčší výpadok formy a iba jediný raz prehrali až trikrát po sebe. V prvej polovici októbra prekvapujúco zaváhali na ľade Trnavy a následne nezvládli duely so silným východniarskym duom. Okrem toho podávali v celej základnej časti prakticky vyrovnané výkony. Varovným prstom môže byť prehra 2:4 s Dubnicou tri kolá pred ukončením základnej časti, a to Topoľčany podľahli protivníkovi na domácom ľade. Pre „Žochárov“ to ale zrejme bola vhodná príučka do play-off. V ostatných dvoch stretnutiach najprv rozbili Trnavu 12:0 a následne odohrali veľmi vyrovnaný súboj v Prešove, kde prehrali až po predĺžení.

Dubnica nad Váhom

Dubničania vstupovali do sezóny ako prvoligový nováčik, a preto sa dalo len ťažko predpokladať, ako vysoko budú v tabuľke siahať. Takmer hneď po začatí ročníka sa dostali až na priebežné prvé miesto a zdalo sa, že prekvapia celú ligu. Vďačiť tomu mohli výbornej šesťzápasovej víťaznej sérii od samého štartu sezóny. Následne ale prišla kríza a zo siedmich stretnutí vyhrala Dubnica len jedno. Potom sa už vo svojich výkonoch mierne ustálila a striedala niekoľko výhier s prehrami, pričom sa snažila dohnať práve Topoľčany, ktoré boli o jednu tabuľkovú priečku vyššie. Približne od polovice decembra však Dubničania čelili ďalšej veľkej kríze, ktorú ukončili až v druhom novoročnom kole. Z ôsmich zápolení odchádzali porazení až sedemkrát. Tieto straty bodov ich v konečnom zúčtovaní zrejme stáli lepšie postavenie v tabuľke a skutočnosť, že za Topoľčancami až príliš zaostávali. No v ostatnom období Dubnica opäť nadobudla lepšiu formu. Najdôležitejšie víťazstvá pritom prišli na ľade Prešova a neskôr aj Topoľčian, kde domácich zaskočila zhodne 4:2. Dubničania potom síce prehrali v Skalici vysoko 2:7, no v samom závere základnej časti nedali doma šancu Novým Zámkom a prevalcovali ich 24:2, čo sa však nedá považovať za relevantný ukazovateľ ich sily.

 

Štatistické porovnanie

Štatistiky oboch tímov nám ukazujú, že je len ťažko povedať, ktorý tím má navrch a ktorý bude vo štvrťfinálovej sérii väčším favoritom. Topoľčany ukončili základnú časť s lepším skóre, keď ťažili najmä z kvalitnej defenzívy - druhej najlepšej v celej súťaži. Naopak, Dubničania zas nastrieľali tretí najvyšší počet gólov, aj keď vďačiť tomu môžu najmä poslednému kolu, v ktorom si z novozámockého „béčka“ urobili doslova trhací kalendár a zvíťazili 24:2. Celkovo je však ich efektivita streľby vyššia ako u Topoľčancov. Určite veľmi dôležitým faktorom v zápasoch bude aj hra v nerovnovážnom stave. Tu sa budú musieť krotiť predovšetkým Dubničania, ktorí doposiaľ hrali priemerne viac než štvrtinu jedného stretnutia pri vylúčení vlastného hráča a po Považskej Bystrici nazbierali druhý najväčší počet trestných minút. „Žochári“ v tomto smere majú navrch, pretože nazbierali približne o stodvadsaťpäť trestných minút menej. Zaujímavé sú tiež čísla, ktoré hovoria o dôsledkoch hry v nerovnovážnom stave. Kým v bránení oslabovky majú oba tímy prakticky rovnakú úspešnosť, vo využívaní presiloviek sa už misky váh nakláňajú k Dubnici. Tá zatiaľ premenila takmer každú piatu početnú výhodu.

Topoľčany

Ukazovateľ

Dubnica nad Váhom

162

Strelené góly

184

103

Inkasované góly

145

1661

Strely na bránu

1640

9,75 %

Úspešnosť streľby

11,16 %

614

Trestné minúty

741

13,35

Priemerný počet trestných minút na zápas

16,11

14,98 %

Efektivita v presilovkách

19,79 %

86,41 %

Úspešnosť v oslabeniach

85,05 %

 

Vzájomné zápasy

Topoľčany s Dubnicou nad Váhom si túto sezónu skrížili svoje hokejky zatiaľ päťkrát. Úvodné dva vzájomné súboje sa odohrali na dubnickom ľade, no domáci sa z víťazstva netešili ani raz. Obidva súboje sa rozhodli až v samostatných nájazdoch a v oboch prípadoch rozhodol svojím úspešným nájazdom topoľčiansky útočník König. V ďalších dvoch razoch sa hralo v Topoľčanoch a tam už „Žochári“ porazili svojho súpera oveľa jednoznačnejšie, keď vyhrali najprv 3:1 a o necelý mesiac 4:1. Horšie to už však bolo v poslednom vzájomnom zápolení, ktoré sa opäť odohralo v domácom prostredí Topoľčancov, no tentoraz už Dubničania ukradli súperovi tri body po výhre 4:2. Topoľčianskym hráčom tak tento duel zdvihol výstražný prst, naopak, tým dubnickým ukázal nádej, že na úspech rozhodne majú šancu.

Zhrnutie: Na zápasy vedú jednoznačne 4:1 Topoľčany, pričom majú lepšie aj skóre, ktoré je na úrovni 16:11.

Posily pred play-off

Topoľčiansky káder zostával počas sezóny dlho nezmenený, pričom v ňom už tradične boli zahrnutí aj hráči z domáceho prostredia ako Bystričan, Laššo, Pätoprstý, Pekarčík či brankár Halo. Pred koncom januára sa ale vedeniu Topoľčian podarilo získať už staronovú overenú kvalitnú posilu do útoku. Z francúzskeho Nice stiahli Filipa Nemčeka, ktorý však sezónu začal práve v Dubnici, v ktorej nazbieral dvadsaťdeväť kanadských bodov. Okrem toho hneď na začiatku februára podpísali aj Čecha Robina Malého. Od dvadsaťosemročného obrancu si sľubujú vystuženie zadných radov.

Dubnica bola na prestupovom trhu oproti svojmu súperovi oveľa aktívnejšia. Pred koncom prestupového obdobia stabilizovala káder, keďže Trenčín si vzal svojich hráčov, a tak dubnické vedenie tím doplnilo o obrancu so skúsenosťami z KHL Iona-Georgija Kosteva a juniorského reprezentanta Slovinska, brankára Tomaža Trelca. Na konci januára do tímu pribudol aj dubnický rodák Róbert Krajči. Tridsaťsedemročný útočník a majster Slovenska zo sezóny 2005/2006 za Žilinu by mal tímu dodať skúsenosti a hlavne útoku ešte lepšiu efektivitu. Dubnica takisto podpísala ostrieľaného, tridsaťosemročného centra Jozefa Mihálika. Naopak, z tímu odišiel Adam Špankovič, ktorý sa sta hráčom druholigového Púchova. V Dubnici sa však zmena udiala aj na trénerskom poste, keď trénerov Stantiena a Jánoša nahradili Ihnačák s Vodilom.

 

Silné a slabé stránky

Topoľčany počas sezóny podávali pomerne vyrovnané výkony a prekvapenia dovolili len niekoľkokrát. Asi ich najväčšou silou je obrana podporená výborným brankárskym duom. „Žochári“ inkasovali po Michalovciach druhý najnižší počet gólov v lige a takisto sú druhí za Duklou aj v úspešnosti bránenia oslabových hier. Určite veľkým plusom je vyrovnaná a kvalitná brankárska dvojica, ktorej úspešnosť zásahov dosahuje až 93,56 %, čo je najviac z celej ligy. Duo Halo – Kompas tak môže zohrať ešte veľmi dôležitú rolu aj vo štvrťfinále. Na čom by ale možno Topoľčanci mali trochu viac popracovať je vylepšenie efektivity streľby a presilových hier. Práve schopnosť využívať čo najviac šancí na vsietenie bránky môže zavážiť predovšetkým počas vonkajších zápasov, kde bude treba profitovať možno z každej strely. O body sa starajú predovšetkým ťahúni ako Podstavek, Nemček či Uhnák, no vo vyraďovacích bojoch bude dôležité, aby sa k nim pridali aj ďalší hráči.

HODNOTENIE:         Ofenzíva:    7/10
                                Defenzíva:   9/10
                                Brankári:    10/10

Dubničania majú predovšetkým veľmi dobrú ofenzívu. Celkovo zo všetkých tímov nastrieľali tretí najvyšší počet gólov, keď ich predbehli len Michalovce so Skalicou. Spoľahnúť sa môžu najmä na hráčov ako Kluka, Ďuriš či Hegyi. Rovnako majú aj vysokú úspešnosť v premieňaní svojich šancí, hoci na súperových brankárov neposlali až toľko striel, čo ostatné mužstvá z hornej časti tabuľky. Horšie to už ale je s obranou, keď napríklad oproti Topoľčanom inkasovali o štyridsaťdva gólov viac. Mladá brankárska dvojica Kutej – Dovina má dokopy úspešnosť zásahov tesne pod 90 %. No teraz sa k nej pridal Slovinec Trelc, ktorý už odchytal dva súboje. Práve proti Topoľčanom dosiahol až takmer 94 % úspešnosť zásahov, no proti Skalici sa mu už vodilo horšie a za tridsať minút dostal až štyri góly. Uvidíme teda, či sa Dubnica v defenzíve zlepší. Cesta by však mohla viesť cez presilovky, keďže doposiaľ využila takmer každú piatu, čo môže byť podstatný faktor

HODNOTENIE:         Ofenzíva:    9/10
                                Defenzíva:   6/10
                                Brankári:     7/10

 

Vyjadrenia zástupcov klubov

Ervín Mik, prezident klubu HC Topoľčany: „Myslím si, že môžeme byť spokojní. Síce sme si mysleli, že odohrať na konci základnej časti deväť zápasov doma bude dobrá vec, bolo to napokon až únavné, keďže sme už vlastne o nič nehrali. Bolo náročné sa motivovať na každý duel, a tak tie zápasy aj vyzerali, nemalo to náboj a aj výsledky boli kolísavé. Niektoré stretnutia s ťažšími súpermi sme mohli lepšie dotiahnuť a vyhrať, možno by sme sa dostali aj na tretie miesto, ale chýbal nám kúsok šťastia. Teraz nás čaká Dubnica, budú to dôležitejšie a náročnejšie zápasy ako doteraz a pôjdeme do série s rešpektom. Naposledy u nás vyhrala, a preto vieme, že musíme podať stopercentný výkon. V základnej časti sme hrali dobrý hokej, chceme to už len pretaviť do play-off. Radi by sme poškuľovali na finále a baráž, na tom sa nič od začiatku sezóny nezmenilo. Po tých ťahavých zápasoch, kde o nič nešlo, potrebujeme urobiť reštart a začať hrať naplno.“

Roman Trenčan, manažér MHK Dubnica nad Váhom: „Ako nováčik nemôžeme byť spokojní ani nespokojní. Myslím si, že sme boli úspešní na 50%. Začína play-off, nová súťaž, kde majú všetci rovnaké podmienky. Teraz sa ukáže skutočná kvalita. V posledných kolách sme sa celkom rozbehli. V Topoľčanoch sme hrali v plnej sile, následne prišla do mužstva nejaká viróza. Dávame sa však dokopy a pripravujeme sa na play-off. Kútny, Dovina a Mihálik už trénujú, Jakúbek začne v nedeľu, Briestenský je na antibiotikách a uvidíme, ako na tom bude Krajči s Kokavcom. Každý hráč v našom kádri niečo v hokeji znamená a naše ambície sú stále len tie najvyššie, tak ako v auguste, keď sme začínali. Hráči majú vďaka výbornej spolupráci klubu s mestom všetky výplaty na účtoch, aj keď občas sa termíny trochu posunuli. Vzhľadom k tomu, že máme silnú súpisku, očakávame, že hráči ukážu, čo v nich je. V Topoľčanoch sme naposledy videli, že štvrťfinále nebude mať favorita. Stretnú sa dve kvalitné mužstvá.“

Naša prognóza

Vo štvrťfinále to bude zrejme najvyrovnanejšia dvojica bez favorita. Aj keď podľa odohranej základnej časti ním sú papierovo Topoľčany. V ich prospech hovorí i pomerne ostrieľaný tím, pričom mnohí z hráčov už zažili minuloročné vypadnutie vo štvrťfinále so Skalicou, čo pre nich môže byť hnacím motorom práve v tomto ročníku. Naopak, nováčika z Dubnice čaká veľká skúška, avšak vo svojom kádri má taktiež šikovných a aj skúsených hráčov. Veľkú rolu môže zohrať domáce prostredie a práve v tomto smere majú Topoľčny jasne navrch vďaka svojim fanúšikom. Ak si „Žochári“ postrážia a nenechajú si vziať víťazstvo ako v poslednom vzájomnom dueli týchto dvoch celkov, mohli by sa tento rok dostať medzi najlepšiu štvoricu. Najdôležitejšími faktormi ale budú výkony gólmanov, efektivita streľby a využívanie presilových hier.

NÁŠ TIP: 3:2 na zápasy