scrolltop scrollbottom

Preview

Topoľčany čaká po 11 rokoch semifinále. Dokáže im Skalica zrušiť barážový sen?
Peter Košťál | 21.02.2018 21:02:30

St. Nicolaus 1. Hokejová liga má už za sebou nielen základnú časť, ale aj štvrťfinále play-off. Z ôsmich tímov postúpili do ďalšieho kola štyri najlepšie. V semifinále tak zabojujú o baráž dve dvojice. Okrem východniarskeho derby sa môžeme tešiť aj na súboj Topoľčian so Skalicou, do ktorého by napokon mal zasiahnúť po tvrdom zákroku Dominika Kanaeta zo štvrťfinále už aj topoľčiansky líder Albín Podstavek. Tieto mužstvá sú si navzájom dobre známe, predovšetkým z minuloročného úvodného kola vyraďovacích bojov. Záhoráci vtedy Topoľčancov vyradili v poslednom piatom zápase a „Žochári“ tak súperovi rozhodne majú čo vracať. Podarí sa im to?

 

ZÁKLADNÁ ČASŤ

Skalica

Skalica podávala počas základnej časti vyrovnané výkony. Už od úvodu bojovala o čelo súťaže, ale o prvom mieste nakoniec rozhodol fantastický finiš. Skaličania nenašli v posledných 17 zápasoch premožiteľa! Na vlastnom ľade prehrali z 26 duelov len jeden, čo je pri nevyspytateľnosti tejto súťaže ďalší majstrovský kúsok. Na Záhorí musí vládnuť spokojnosť po všetkých stránkach. Tá najpodstatnejšia časť sezóny však ešte len príde a práve hokejisti Skalice budú pod určitým tlakom, keďže sa očakáva, že zopakujú výkony zo základnej časti.

Topoľčany

Topoľčany boli od začiatku sezóny považované za tím, ktorý zrejme nepatrí na samú špicu tabuľky, no môže do hry o najlepšie mužstvo ligy výrazne prehovoriť a v play-off prekvapiť. Takúto prognózu hráči Topoľčian napokon aj naplnili, keď obsadili štvrtú priečku za Skalicou, Michalovcami a Prešovom, teda celkami pasovanými do rolí najväčších favoritov.  „Žochárom“ sa hneď od štartu základnej časti darilo a po úvodnej prehre s Michalovcami zaznamenali okamžite štvorzápasovú víťaznú šnúru. Počas celej sezóny nezaznamenali ani jeden väčší výpadok formy a iba jediný raz prehrali až trikrát po sebe. V prvej polovici októbra prekvapujúco zaváhali na ľade Trnavy a následne nezvládli duely so silným východniarskym duom. Okrem toho podávali v celej základnej časti prakticky vyrovnané výkony. Varovným prstom môže byť prehra 2:4 s Dubnicou tri kolá pred ukončením základnej časti, a to Topoľčany podľahli protivníkovi na domácom ľade. Pre „Žochárov“ to ale zrejme bola vhodná príučka do play-off. V ostatných dvoch stretnutiach najprv rozbili Trnavu 12:0 a následne odohrali veľmi vyrovnaný súboj v Prešove, kde prehrali až po predĺžení.

 

PLAY-OFF

Skalica

Skalica do vyraďovacích bojov nevstúpila až tak presvedčivo ako sa očakávalo, a hoci jej súperom bola Považská Bystrica z ôsmej priečky tabuľky, Skaličania museli otáčať skóre v obidvoch úvodných stretnutiach. Už v polovici prvej tretiny prvého zápasu prehrávali 0:2. Znížiť sa im ale podarilo hneď v úvodnom dejstve a v druhom už súperovi strelili tri góly. Na konečných 5:2 upravil v poslednej minúte stretnutia Jarolín. Druhý súboj na Záhorí bol oveľa napínavejší. V prostrednej tretine sa totiž vedenia opäť ujali hostia a stav 0:1 držali až do posledných sekúnd. Avšak Skaličania desať sekúnd pred koncom riadnej hracej doby dokázali vďaka Horváthovi využiť presilovku o dvoch hráčov a poslali tak duel do predĺženia. V ňom rozhodol už v prvej minúte domáci obranca Škápik, takisto v presilovej hre. Séria sa následne presťahovala na Považie a paradoxne, Záhoráci tam podali najlepší výkon. Neinkasovali, a zároveň vsietili tri góly, čím rozhodli celú sériu v najkratšom možnom čase.

Topoľčany

V prognózach najvyrovnanejšia séria medzi Topoľčanmi a Dubnicou sa napodiv skončila až príliš jasne - 3:0 na zápasy pre „Žochárov“. Na ľade si však boli súperi skutočne rovní a všetky tri stretnutia skončili najtesnejším výsledkom o jeden gól. Hneď úvodný duel v Topoľčanoch nenašiel víťaza v riadnej hracej dobe a ani po predĺžení, a tak museli rozhodnúť samostatné nájazdy. V nich mali viac šťastia domáci, za ktorých paradoxne rozhodol dubnický odchovanec Filip Nemček. Druhé stretnutie sa začalo oveľa jasnejšie pre „Žochárov“, ktorí viedli už rozdielom triedy, no napokon aj tak dopustili napínavý koniec, keď dovolili Dubničanom znížiť v priebehu troch minút na 2:3. Víťazstvo si však nakoniec ustrážili a do Dubnice cestovali za priaznivého stavu s dvomi výhrami na konte. V treťom zápolení sa očakávalo, že Dubnica nedovolí súperovi postúpiť ďalej v najkratšom možnom termíne. Topoľčany zásluhou Tábiho po prvej tretine viedli, a aj keď domáci skóre v prostrednom dejstve otočili, hostia misky váh opäť naklonili na svoju stranu v treťom dejstve. Víťazný gól zaznamenal Pekarčík, ktorý dával na 3:2 a definitívne rozhodol o tom, že do semifinále postúpia po 11 rokoch „Žochári“.

 

ŠTATISTICÉ POROVNANIE

Okrem úspešnosti v oslabeniach je lepšia vo všetkých štatistikách Skalica. Hoci na bránku vyslala len nepatrne viac striel, nastrieľala až o päťdesiat gólov viac ako Topoľčany. To všetko dokazuje aj efektivita streľby, keď „Žochárom“ padol do súperovej bránky takmer každý desiaty puk a Skaličanom každý ôsmy. Veľmi dôležitú rolu má aj hra v nerovnovážnom stave. Aj v tomto majú navrch Záhoráci, ktorí sa nechávajú menej vylučovať nech „Žochári“, a zároveň majú len o niečo menšiu úspešnosť bránenia oslabení. Topoľčanci oproti súperovi zaostávajú aj vo využívaní presilových hier. Skalica, ktorá má najvyššiu efektivitu v presilovkách z celej ligy, premieňa takmer každú piatu početnú výhodu, pričom Topoľčany na také čísla zďaleka nesiahajú. Treba ale dodať, že vo štvrťfinále sa Skalici v tejto hernej činnosti príliš nedarilo a zatiaľ čo mala úspešnosť 10 %, Topoľčany premenili 17,65 % presiloviek.

Skalica

Ukazovateľ

Topoľčany

220

Strelené góly

170

106

Inkasované góly

108

1777

Strely na bránu

1761

12,38 %

Úspešnosť streľby

9,65 %

570

Trestné minúty

650

11,63

Priemerný počet trestných minút na zápas

13,27

24,22 %

Efektivita v presilovkách

15,18 %

84,83 %

Úspešnosť v oslabeniach

86,67 %

 

VZÁJOMNÉ ZÁPASY

Vo vzájomných stretnutiach v prebiehajúcej sezóne medzi týmito dvoma celkami sa ukázalo, že Topoľčanom Skalica príliš nesedí. Hoci z piatich zápasov odohrali tri v domácom prostredí, vyhrali len jediný, aj to až po samostatných nájazdoch. Svojím druhým gólom v dueli rozhodol Podstavek. V ostatných stretnutiach sa zrodili výhry Skaličanov. Tí ešte v septembri vyhrali v Topoľčanoch 5:4 po nájazdovej lotérii, v ktorej rozhodol dvojgólový Hujsa, a následne zvíťazili aj doma 2:1. Záhoráci potom vyhrali aj ostatné dva zápasy. Najprv na Záhorí jasne porazili súpera 5:1 a zvíťaziť dokázali opäť aj v Topoľčanoch, kde vyrovnaný súboj na svoju stranu naklonili Jurák s Hujsom. Skaličania sa tri minúty pred koncom ujali vedenia 3:2 a o niečo viac než minútu viedli už o dva góly.

Súhrn: Na zápasy vedie v tejto sezóne Skalica jasne 4:1 pri celkovom skóre 18:11.

 

POSILY PRED PLAY-OFF

Skalica sa posilnila iba o jedného hráča. Ofenzívu mužstva prišiel vystužiť skúsený center z Trnavy. Dávid Schmidt odohral posledné tri kolá základnej časti v novom tíme a pripísal si tri kanadské body za dva góly a jednu asistenciu. V tejto sezóne dokázal nazbierať dokopy 33 kanadských bodov a je platný aj na presilové hry či oslabenia.

Topoľčiansky káder zostával počas sezóny dlho nezmenený, pričom v ňom už tradične boli zahrnutí aj hráči z domáceho prostredia ako Bystričan, Laššo, Pätoprstý, Pekarčík či brankár Halo. Pred koncom januára sa ale vedeniu Topoľčian podarilo získať už staronovú overenú kvalitnú posilu do útoku. Z francúzskeho Nice stiahli Filipa Nemčeka, ktorý však sezónu začal práve v Dubnici, v ktorej nazbieral dvadsaťdeväť kanadských bodov. Okrem toho hneď na začiatku februára podpísali aj Čecha Robina Malého. Od dvadsaťosemročného obrancu si sľubujú vystuženie zadných radov.

 

SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY

Skalica ukončila štvrťfinále v najkratšom možnom čase a pred začatím semifinále tak má dostatočný čas na regeneráciu a takisto prípravu na ďalšieho súpera. Mužstvo zo Záhoria má obrovskú výhodu v tom, že disponuje štyrmi kvalitnými formáciami. Ak sa pozrieme na kanadské bodovanie ligy, tak na prvých miestach nájdeme práve mužov zo Záhoria. Najproduktívnejším hráčom tímu aj celej ligy je s päťdesiatimi ôsmimi kanadskými bodmi Martin Hujsa, ktorý podáva mladším hráčom dokonalý príklad toho, ako sa hrá účinný a efektívny hokej. Najlepším strelcom je René Jarolín a skvelé čísla v zbieraní asistencií dosiahli okrem Hujsu aj Patrik Janáč, Roman Jurák i kapitán Ľubomír Vaškovič. Zadné rady má pod palcom Ľubomír Škápik a v bráne sa môžu Skaličania spoľahnúť na Romana Petríka a Samuela Košúta. Celkovo skalická defenzíva pustila za seba vo štvrťfinále iba 3,45 % striel, čo sú najlepšie čísla z celej ligy. Okrem toho má veľmi silné domáce prostredie, v ktorom naposledy prehrala ešte na začiatku decembra - aj to jediný raz v sezóne. Po štvrťfinále však možno bude treba zapracovať na väčšej disciplíne, pretože proti Považanom sa skalickí hráči nechávali zbytočne často vylučovať a takisto na lepšom využívaní presilových hier, ktoré im v predchádzajúcej sérii príliš nešli a premenili iba 10% zo všetkých ponúknutých výhod.

Topoľčany, rovnako ako ich súper zo Skalice, majú už od nedele čas na regeneráciu a prípravu na semifinálové boje. Topoľčianska najväčšia sila spočíva predovšetkým v pozornej a dôkladnej obrane podporenej vynikajúcimi výkonmi brankárov. Erik Kompas v prvom zápase dosiahol úspešnosť zásahov až 97,5 % a Juraj Halo v dvoch dueloch 95,4 percentuálnu úspešnosť. „Žochári“ inkasovali po Skalici druhý najnižší počet gólov. Topoľčany by ale mali určite zapracovať na zlepšení efektivity streľby, pretože 8% vo štvrťfinále nie je žiadna sláva a proti takému tímu ako je Skalica, by im to nemuselo stačiť. Práve schopnosť využívať čo najviac šancí na vsietenie bránky môže zavážiť predovšetkým počas vonkajších zápasov, ktoré budú pre „Žochárov“ veľmi dôležité, keďže sériu začínajú vonku. Najproduktívnejším hráčom Topoľčian je momentálne Albín Podstavek, ktorý síce utrpel proti Dubnici zranenie, no na semifinále by mal byť pripravený. Darí sa však aj Filipovi Nemčekovi a Martinovi Uhnákovi a veľmi dobré výkony v úvodnom kole play-off podávali Lukáš Tábi a Dominik Laššo.

 

HLASY KAPITÁNOV

Ľubomír Vaškovič, kapitán HK Skalica: „V prvom štvrťfinálovom zápase z nás bola cítiť nervozita, avšak dokázali sme streliť celkom lacné góly a zápas zvládnuť. V tom druhom sme ale nehrali vôbec dobre, nedarilo sa nám a Považskej Bystrici vyšla jej taktika - kazenie hry. Na Považí sme už ale jasne dominovali a nedovolili súperovi vôbec nič. Išli sme jasne za postupom a o podľa mňa rozhodol náš vyrovnávajúci gól 10 sekúnd pred koncom druhého zápasu. Teraz nás čaká veľmi kvalitná a vyrovnaná séria. Dovolím si tvrdiť, že od tej spred roka sa veľmi líšiť nebude. Tak ako my, aj Topoľčany disponujú kvalitným tímom, no verím v náš postup. Nechceme sa ešte pozerať dopredu na finále či baráž, sústredime sa len na semifinálové zápasy. Náš tím je ale naladený tak, že každý hráč je ochotný urobiť maximum pre to, aby sa v Skalici hralo po roku znova finále a baráž.“

Miloš Bystričan, kapitán HC Topoľčany: „Za sebou máme sériu s Dubnicou, ktorú sme začali dobre a veľmi dôležitý bol hneď prvý zápas, ktorý sme vyhrali po samostatných nájazdoch. Druhé stretnutie mi už hokej veľmi nepropomínalo, no nejako sme ho ubojovali. Do Dubnice sme išli s tým, že necháme na ľade všetko a ideme to ukončiť čím skôr. Našťastie to vyšlo. Možno sme vtedy neboli lepším tímom, no ak chcete uspieť, potrebujete mať aj šťastie. Očakávame, že séria so Skalicou by sa mohla podobať tej z vlaňajšieho štvrťfinále, hoci sa súper posilnil o niekoľko skúsených hráčov na čele s Hujsom a Jarolínom. Na Záhorie pôjdeme s cieľom vyhrať jeden zápas a sériu by sme potom chceli doma uhrať do víťazného konca. Síl máme dosť, tešíme sa na semifinále a sme hladní po hokeji. Po dlhej dobe sa v Topoľčanoch hrá hokej, v ktorom sa o niečo hrá. Návštevy boli celú sezónu výborne a s prichádzajúcim play-off sa to stupňovalo. Určite aj do Skalice príde veľa divákov, keďže vieme, že tam majú dobrých fanúšikov. Domáce prostredie môže byť veľmi dôležitý faktor úspechu, no niekedy dokáže aj zväzovať ruky.“

 

NAŠA PROGNÓZA

Táto séria bude pre fanúšikov zaujímavá už len z toho dôvodu, že rovnakí súperi sa stretli aj v minuloročných vyraďovacích bojoch, hoci o kolo skôr. Skalica vtedy Topoľčany vyradila, a preto najmä topoľčianski fanúšikovia určite pociťujú veľkú túžbu po revanši. Okrem finále sa navyše momentálne hrá aj o baráž, čo je veľká motivácia pre oba tábory. Práve Skaličania boli minulý rok na tej istej pozícii ako dnes Topoľčany, a vtedy sa im cez prvý Prešov do záverečných bojov podarilo preniknúť. Topoľčanci však majú pred sebou skutočne ťažkú skúšku, keď potrebujú minimálne jedno víťazstvo aj zo Záhoria a Skalica doma neprehrala od mikulášskeho kola a celkovo vyhrala už neuveriteľných dvadsať stretnutí po sebe. Ak teda Topoľčany chcú uspieť, musia rozhodne poriadne zapracovať hlavne na gólovej efektivite. Skalica si zrejme udrží skvelú domácu šnúru bez porážky a ak by aj neukončila sériu hneď v prvom vonkajšom zápase, môže tak urobiť v tom druhom.

NÁŠ TIP: 3:1 na zápasy


Ďalšie články