scrolltop scrollbottom

Rozhovory

Užijú si bujaré oslavy titulu a pôjdu sa pobiť o extraligu pre Michalovce
Lukáš Rusňák | 11.03.2018 15:37:52

Štadión zaplnený do posledného miesta buráca, posledné sekundy a nastane historický moment, na ktorý sa v okolí Zemplínskej šíravy čaká už 32 rokov. Tri, dva, jedna... Obrovská radosť, eufória, Michalovce sú zlaté! V samostatnej ére Slovenska sa z titulu ešte michalovská Dukla nikdy netešila. To isté platilo aj o jej súperovi zo Skalice, ktorému ostali ale len oči pre plač a sklamanie z druhého striebra po sebe. Michalovský štadión vyprevadil súpera skandovaním a veľkým potleskom, potom sa začala tá najväčšia eufória. Fanúšikovia zaplnili ľadovú plochu a spolu s hokejistami sa tešili z fantastického úspechu. Štadiónom sa niesla vôňa šampanského a hráči nie a nie odísť z ľadu. Krásny moment ostane navždy v pamäti všetkých hokejových fanúšikov Michaloviec. Hokejová rozprávka Zemplínčanov sa však nemusí skončiť týmto nádherným momentom, o pár dní totiž vstúpi Dukla do hry o Tipsport ligu.

Ak chceli zlato, museli doma všetko vyhrať

Do histórie Michaloviec sa 10. marec zapíše zlatými písmenami, či už hokejisti Dukly dokážu postúpiť do našej najvyššej súťaže, alebo nie. Doterajším maximom boli na Zemplíne dve prvoligové striebra z rokov 2013 a 2014. „Po 32 rokoch sme získali pre Michalovce titul, panuje tu veľká eufória. Je to o to cennejšie, že Dukla naň tak dlho čakala,“ zneli slová útočníka Erika Piataka len pár minút po vypuknutí obrovskej majstrovskej radosti.

Vo finálovej sérii so Skalicou boli Zemplínčania dominantní a pôsobili veľmi sebavedomo. Potvrdili to aj štatistiky. Dukla v štyroch zápasoch inkasovala len tri góly, pričom súperovho brankára prekonala až 12-krát. „Rozhodlo to, že sme pristúpili ku každému stretnutiu zodpovedne a hrali sme ako jeden tím. Všetci sme si priali postup do finále, ktoré sme už chceli vyhrať. Je jedno, či by nám stál v ceste Prešov, Skalica, alebo hocikto iný. Išli sme za svojim cieľom a podarilo sa nám ho dosiahnuť,“ tešil sa 32-ročný východniar, rodák z Kežmarku.

Základ úspechu položili „Líšky“ už v prvom zápase série, keď zvíťazili v Skalici. „Vedeli sme, že ak chceme byť úspešní, nemôžeme tam prehrať obidva zápasy. Podarilo sa nám zvládnuť hneď ten prvý... Bolo by super vyhrať aj druhý, no nevyšlo to. Vtedy nám víťazstvo utieklo pomedzi prsty, ale vedeli sme, že výhoda je na našej strane, keďže sa séria sťahovala ku nám, na vynovený štadión pred skvelých fanúšikov. Vedeli sme, že ak chceme ligu vyhrať, musíme zvládnuť obe domáce stretnutia,“ zhodnotil v krátkosti priebeh série Igor Halás.

Semifinálové derby zocelilo kabínu až k titulu

Hoci sa vo finále stretli dva najlepšie tímy po základnej časti, paradoxne, Michalovčania sa viac natrápili v semifinálovej sérii s Prešovom. „Stále sme v semifinále doťahovali stav na zápasy a uvedomili sme si, že musíme zapnúť ako jeden celok. Každý detail mohol rozhodnúť o našom konci, preto sme museli vždy ísť naplno a dodržiavať systém. Nie stále sa nám to darilo, urobili sme chyby, ktoré súper trestal. Nakoniec sme sériu s Prešovom otočili, no ešte spätne musím vzdať hold súperovi, ktorý s nami odohral neskutočné súboje. Bolo to derby ako sa patrí. Jeden musel postúpiť a žiaľ, jeden skončiť. My sme išli ďalej a keď už sme sa dostali do finále, povedali sme si, že dáme doň všetko a vyhráme ho.“

Následne sa Halás zamyslel, prečo boli finálové výsledky o čosi jednoznačnejšie ako napínavá séria so Šarišanmi, v ktorej rozhodol posledný zápas a tesná výhra 4:3. „Finálová séria so Skalicou bola naozaj iná ako tá v semifinále s Prešovom. „Tučniaci“ hral defenzívnejší a fyzickejší hokej. Skalica hrala ofenzívne a otvorenejšie. Jej hokej sa podobal viac tomu nášmu, čo nám vyhovovalo viac ako prešovský betón. V konečnom dôsledku nám to prinieslo titul,“ zhodnotil rodák z Košíc, ktorému bolo prešovské prostredie dobre známe z dvoch sezón, keď v ňom pôsobil.

Práve náročná séria s odvekým rivalom akoby spojila michalovskú kabínu v jeden celok, ktorý vytvoril skvelú partiu a jasne ovládol finále. Oslavy pred domácimi fanúšikmi boli podľa Erika Piataka fantastickým zakončením michalovskej prvoligovej púte. „S Prešovom to bolo derby a myslím si, že séria s ním bola náročnejšia. Aj Skalica mala svoju silu, no nechceli sme šancu na zlato pustiť z rúk a všetci sme išli na sto percent. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo vyhrať finále doma pred našimi fanúšikmi, ktorí nás povzbudzovali až do konca,“ tešil sa šikovný útočník, ktorý sa vrátil na slovenské klziská po štyroch rokoch v zahraničí.

Oslavy až do neskorého rána

Bývalý mládežnícky reprezentant s vyše 300 štartmi v našej najvyššej súťaži začal sezónu vo francúzskej druhej lige, odkiaľ sa presunul do Michaloviec a stal sa jedným z lídrom Dukly. Jeho forma vygradovala koncom sezóny až tak, že sa s 13 kanadskými bodmi stal najproduktívnejším hráčom play-off. „Teší ma zisk zlata, teraz absolútne neriešim body. Uvidíme, či mi to chalani nejako ešte spočítajú. Momentálne si hlavne idem užiť oslavy,“ reagoval skromne bývalý hráč Popradu, Košíc, Žiliny či Nitry.

Už po odpískaní poslednej sekundy tohto ročníka St. Nicolaus 1. Hokejovej ligy sa strhli na ľade bujaré oslavy. Šampanské poletovalo po ľadovej ploche a veľkolepé oslavy aj s fanúšikmi nemali konca. Prvé hodiny po zisku prvoligového titulu si chceli všetci užiť. „Trochu pooslavujeme, oddýchneme si a budeme mať aj nejaké voľno. Po ňom sa pôjdeme poriadne pripraviť na baráž. Čaká nás dvanásť zápasov v priebehu mesiaca a bude to dosť náročné. Keď sme už ale došli tak ďaleko, všetci sa na to tešíme,“ načrtol Piatak program na najbližšie dni.

Po oslavách na ľade sa strhla veľká párty aj v michalovskej šatni. „Ideme si užiť pohár, poriadne si zakričať a budeme sa tešiť až do neskorého rána,“ smial sa natešený Igor Halás, ktorého ozdobovala netradične aj poriadna brada. Najproduktívnejší hráč finálovej série ešte nevie, či tradícia spätá s hokejovým play-off po celom svete sa bude vzťahovať aj na baráž. „Ja osobne dúfam, že nie. Ak ale áno, tak si bradu určite nechám. Radšej som ale za nejaké iné zábavné motívy,“ priznal s úsmevom 25-ročný šikovný krídelník.

Postup do Tipsport ligy? Pobojieme sa oň!

Práve Igor Halás patril počas bezprostredných osláv na ľade k najobletovanejším hráčom, desiatky fanúšikov sa s ním chceli vyfotiť a dostať ho na rozhovor bolo skutočne náročné. „Každá fotka s fanúšikmi ma dokáže potešiť. Keď som prvýkrát vyhral pohár s Bardejovom, bol som len v pozícii náhradníka. Užil som si to, no nemohol som tie zápasy výraznejšie ovplyvniť. Teraz som bol jeden z tých, ktorí mali potiahnuť mužstvo, a podarilo sa,“ tešil sa dnes už dvojnásobný prvoligový šampión.

Dvojnásobne najlepší strelec 1. ligy bol po príchode do Michaloviec z Detvy mierne domotivovaný a hľadal chuť do hokeja. Napriek veľkej majstrovskej radosti sa myšlienok o konci kariéry nezbavil. „Každý vie, aká je situácia v slovenskom hokeji. Nie sme platení celoročne, sme len živnostníci. Ak sa máme pozerať do budúcnosti a aj na naše rodiny, je dosť náročné hrať v 1. lige. Uvidím, čo bude ďalej, idem si užiť zlato, ktoré sme doniesli do Michaloviec po 32 rokoch a pôjdeme do baráže. Každá výhra v nej bude veľkým plus a uvidíme, čo sa potom stane. Môže táto krásna rozprávka skončiť, alebo naopak, môže pokračovať,“ zahalil hokejista s veľkým talentom a šikovnými rukami svoje ďalšie hokejové kroky rúškom tajomstva.

Najbližšie ho čakajú barážové súboje. Igor Halás už pomohol vyradiť Prešov, kde zažil svoje najúspešnejšie sezóny a v roku 2016 v jeho drese ovládol aj kanadské bodovanie celej ligy. Najbližšie môže poslať späť do 1. ligy Detvu, ktorá mu dala na začiatku tohto ročníka šancu ukázať sa v Tipsport lige. „Je to veľká výzva, keďže mám tam veľa kamarátov a známych. Už sa mi podarilo s Michalovcami vyradiť spomínaný Prešov, kde som odohral nádherné sezóny. Teraz by som mohol vziať body Detve, ktorá mi dala šancu zahrať si extraligu, hoci to tam z mojej ani iných strán nebolo ideálne. Teraz sa tam vrátim ako súper a dúfam, že budem úspešný,“ zaželal si. Na otázku, či bude michalovským cieľom postup, odpovedal odhodlane jeho spoluhráč Erik Piatak. „Určite sa oň pobijeme.“

 

Foto: jäzva, hokej.sk


Ďalšie články