scrolltop scrollbottom

Novinky

V Zápase hviezd 2017 odplata Východu za minuloročnú prehru
Redakcia | 21.01.2017 19:59:01

V Detve sa už druhý rok po sebe zišli tí najlepší hokejisti z našej druhej najvyššej hokejovej súťaže. Štadión po Poľanou sa totiž stal po minulom roku opäť dejiskom Zápasu hviezd BUDIŠ 1. Hokejovej ligy 2017. Víťazom celého podujatia sa po takmer trojhodinovej zábave stal výber Východu, ktorý tak oplatil Západu prehru 16:17 spred roka.

Na samom začiatku exhibície boli divákom predstavené obidve mužstvá. Samozrejme, najväčšie ovácie si vyslúžili domáci hráči. Po ňom sa už zápas naplno rozbehol. Hráči Západu i Východu zvolili ležérnejšie tempo, v ktorom však vynikli viaceré zaujímavé kľučky či iné parádičky. Prvého gólu sa dočkal tím Východu, keď sa po dvoch minútach presadil Spišiak Miroslav Vantroba. Na tento presný zásah ale odpovedali „Západniari“, ktorí dvomi gólmi stav stretnutia otočili. Hráči sa na ľade bavili, čo podporila aj prvá súťaž zručností.

V polovici prvej tretiny si rozhodcovia odišli sadnúť na trestnú lavicu, puk sa vymenil za futbalovú loptu a na ľade sa hral futbal. Hráči sa pri ňom poriadne zapotili, lopta si robila čo chcela a len trafiť ju bola niekedy riadna fuška. Viac futbalového umu predviedol Východ, ktorý skóroval vďaka prešovskej opore Tomášovi Valečkovi. Zdá sa ale, že to poriadne nahnevalo Západ, a po opätovnom návrate puku na ľad sa už začal hrať rýchlejší a bojovnejší hokej. Hra sa sťahovala z jednej strany na druhú a za tri minúty padlo až päť gólov, čo sa divákom veľmi páčilo. Väčšiu porciu gólov si navyše odniesli domáci „Západniari“ a tretina skončila ch víťazstvom 6:4.

Počas prvej prestávky na divákov čakali ďalšie dve súťaže zručností. V rýchlosti streľby bol najlepší kapitán Detvy Jozef Sládok, ktorý svojím projektilom nedal súperom šancu, veď puk letel do brány rýchlosťou 166 km/h. Za víťazstvo v tejto súťaži si prevzal za búrlivých ovácii publika aj ocenenie. Nasledovala ďalšia súťaž, a síce o najatraktívnejší nájazd. Hráči sa snažili prekvapiť brankárov svojimi fintami, no nakoniec sa svoj pokus podarilo premeniť len Prešovčanovi Michalovi Kokavcovi.

Do druhej tretiny teda mužstvá vstupovali za pozmeneného skóre 7:5. Hráči nezopakovali vstup do prvej časti a do druhého dejstva naskočili v rýchlom tempe. Čoskoro sa presadil najproduktívnejší hráč celej ligy Roman Jurák a Západ šiel do trojgólového vedenia. Dobre však zahrali oba celky, nikomu nič nedarovali a diváci mohli sledovať zaujímavé priateľské stretnutia. V polovici druhej tretiny svietil stav 9:6 a tu prišlo k ďalšej súťaži zručnosti – hod frisbee.

Kapitán Východu Ľubomír Vaic ako prvý trafil hneď všetky lietajúce taniere do brány. Jeho kolegovia ho síce nenasledovali, no to už nevadilo, keďže ani zo Západu sa nikomu nepodarilo trafiť všetky tri frisbee do bránky. A hoci výber zo západného Slovenska celkovo trafil viackrát ako Východ, regulárny gól si pripísal Ľubomír Vaic. Veľmi zaujímavé však bolo sledovať aj topoľčianskeho útočníka Martina Kalináča, ktorého frisbee prvé dva razy vôbec neposlúchali a lietali si kam chceli. Tretí pokus ale premenil, čo aj patrične oslávil. Diváci sa poriadne zabavili.

Pripísaný gól mužstva Východu nakopol „Západniarov“. Tí rýchlo prekonali brankára trikrát vďaka jednému presnému zásahu Dávida Schmidta a dvom Albína Podstavka. Napriek tomu najviac zaujal až štvrtý gól z hokejky Michalovčana Radovana Cútta, ktorý si z brankára doslova urobil iba stojaceho strašiaka.

Počas prestávky sa stav 12:8 dlho neudržal. Pre hráčov boli totiž pripravené ďalšie dve súťaže zručností. Najprv si to rozdali v presnosti streľby. Do štyroch košov v štyroch rohoch bránky sa mali trafiť z piatich pokusov. Aj túto výzvu zvládol najlepšie, dá sa povedať veterán, Ľubomír Vaic. Trafil až do troch košov. Na svoje si potom prišli aj brankári. Tí mali z bránkovej čiary trafiť puk do náprotivnej bránky. Túto súťaž ovládli gólmani Západu, Igor Cibuľa aj Patrik Romančík strelili zhodne po dva góly. Víťaz však musel byť len jeden, rozstrel zvládol lepšie brankár Skalice, ktorý zabavil fanúšikov svojím kotrmelcom ako oslavy.

Počas prestávky sa však museli „Východniari“ dobre vyhecovať, keďže rýchlo znížili štvorgólové manko na dvojbodové. Potom síce Sládok strelil štrnásty gól svojho tímu, no to bol na dlhší čas posledný presný zásah Západu. Tromi ďalšími gólmi však „Východniari“ vyrovnali. V strede tretiny nasledovala korčuliarska štafeta a v nej svoj obrat dokonali. Zloženie Dominik Jendroľ, Michal Šalka, Jakub Lesňák, Jindřich Abdul a Tomáš Török pomerne jasne porazili zostavu Západu a ujali sa tak vedenia 15:14.

Východ pokračoval vo svojom výkone a na ľade to bolo naozaj vyrovnané. Nakoniec sa však do vedenia 19:17 dostali Východniari a výhru mali na dosah. Chvíľku si zachytal dokonca aj skalický obranca Škápik. Prehru ale nechcel dopustiť tím Západu podporovaný skvelou kulisou. Ani necelú minútu vybehli namiesto brankára asi traja „Západniari“ a na ich radosť znížil Martin Kalináč na 18:19. Po tomto zásahu už hrali doslova všetci proti všetkým, ľad sa hemžil hráčmi a diváci tlieskali. Zo sedadiel ich ešte dokázala zdvihnúť bitka, kuriózne dvoch Detvanov, Dávida Videlku a Tomáša Töröka. Po nej fanúšikovia začali burácať a hnať mužstvo Západu za vyrovnaním. Puk už vidieť ani nebolo, no len nejaké stotiny sekundy pred koncom zápasu dokázal Peter Horváth predsa len vyrovnať! Celý štadión výskal a zápas teda dospel do samostatných nájazdov.

Tam už hráči predviedli dokonalú exhibíciu. V druhej sérii dokonca Západ postavil dvoch brankárov, a keď chcel tento kúsok zopakovať aj tím Východu, „Západniari“ na ich brankárov poslali dvoch útočníkov. Zviditeľnil sa aj domáci gólman Igor Cibuľa, svoj pokus však nepremenil. Všetko to ocenili fanúšikovia hlasným potleskom a nájazdy dospeli až do rýchlej smrti. V nej sa podarilo uspieť „náhradnému Východniarovi“ Detvanovi Tomášovi Törökovi. Na jeho presný zásah už nedokázali odpovedať ani hráči Západu, ktorí sa všetci rozbehli v snahe akokoľvek dostať puk do bránky. Východ na to zareagoval spontánne a pod nohy im nahádzal svoje hokejky. A keďže sa puk do ich bránky nakoniec nedostal, výber zvíťazil 20:19.

Po skončení zápasu sa už všetci zabávali. Najprv si ešte prevzali ocenenia tréneri oboch tímov i rozhodcovia, no a potom už nič nebránilo fanúšikom vybehnúť na ľad a odfotiť sa so svojou hviezdou.

Východ – Západ 20:19 (5:8, 10:5, 4:6 – 1:0)

Góly a asistencie: 3. Vantroba (Prokop), 8. Valečko, 9. Prokop (Lesňák, Slimák), 15. Kokavec, 20. Cútt (Kokavec, Vaic), 21. Török (Vantroba, Jokeľ), 23. Vaic, 29. Török (Slimák), 30. Vaic, 33. Šimčák (Abdul, Vantroba), 34. Slimák (Šalka, Všetečka), 36. Abdul (Jokeľ, Vantroba), 37. Prokop (Lesňák, Török), 38. Török (Jendroľ, Prokop), 38. Török (Jendroľ, Prokop), 40. Cútt (Kokavec, Jendroľ), 41. Abdul, 45. Kokavec, 45. Šalka (Lesňák, Vaic), rozh. náj. Török – 5. Schmidt (Jurák, Gašpar), 8. Gašpar (Schmidt, Jurák), 8. Fekiač (Vereš, Videlka), 9. Zlocha (Kalináč), 10. Videlka (Škápik, Vereš), 11. Jurák (Gašpar, Horváth), 15. Sládok, 18. Jurák (Gašpar, Schmidt), 23. Zlocha (Hriňa, Sládok), 24. Schmidt (Jurák, Horváth), 27. Podstavek (Kalináč, Horváth), 28. Schmidt, 30. Romančík, 35. Sládok, 42. Hriňa (Vaškovič, Kalináč), 42. Vereš (Videlka, Podstavek), 44. Gašpar, 45. Kalináč, 45. Horváth

Súťaže zručností: 5:2.

Tím Východ: A. Trenčan, F. Surák – Hopkovič, D. Jendroľ, Valečko, Vantroba, Všetečka, Slimák – M. Kokavec, Vaic, Cútt – Abdul, Šimčák, Jokeľ – Mi. Šalka, J. Prokop, J. Lesňák.

Tím Západ: I. Cibuľa, P. Romančík – Hriňa, Sládok, Hrudík, P. Horváth, Škápik, F. Fekiač – Vaškovič, Kalináč, Zlocha ml. – Jurák, D. Schmidt, R. Gašpar – Videlka, R. Vereš, Podstavek.

Rozhodca: Baluška – M. Orolin, J. Tvrdoň