scrolltop scrollbottom

Preview

Zopakujú Michalovce hladké štvrťfinále z vlaňajška, alebo Spišiaci prekvapia?
Róbert Kunst | 12.02.2018 11:48:26

Play-off St. Nicolaus 1. hokejovej ligy začína už v utorok a na Zemplíne uvidíme reprízu vlaňajšieho štvrťfinále medzi michalovskou Duklou a Spišskou Novou Vsou. Pred rokom sa z hladkého víťazstva 3:0 na zápasy tešili Vojaci. Východniarske derby medzi Zemplínčanmi a Spišiakmi má jasného favorita aj teraz, no hokejisti zo Spiša sa určite nebudú chcieť vzdať tak ľahko. V základnej časti sa tieto dve mužstvá stretli celkovo päťkrát a hoci Michalovčania vyhrali až v štyroch prípadoch, zverenci trénera Škraka ich vedeli viackrát potrápiť. 

Základná časť

Michalovce

Vojaci odštartovali sezónu na štadióne v susednom Vranove, ktorý sa stal ich prechodným domov a dlho bol aj nedobytnou pevnosťou. Dukla však podávala najmä na klziskách súperov nevyrovnané výkony. Zverenci vtedajšieho trénera Ihnačáka prežili na prelome septembra a októbra menšiu krízu na súperových ihriskách, keď prehrali v Prešove aj Spišskej Novej Vsi. Nevýrazne výkony vyhnali z trénerskej lavičky duo Ihnačák - Vodila a miesto hlavného trénera zaujal Miroslav Chudý. Ani on však nezabránil prehre v Skalici, no pokračoval v dobrých výkonoch doma. Prvá prehra na domácom ľade prišla na konci októbra v derby s Prešovom. S ňou prišli aj prvé zmeny v kádri. Do Popradu odišiel Lukáš Hvila a mužstvo vystužil Igor Halás z Detvy a Pavlo Taran z Prešova. Ďalšiu prehru zaznamenala Dukla až po siesmich zápasoch, opäť s Prešovčanmi. Potom sa znova nakopla a v ďalších stretnutiach mala perfektné skóre 33:8. Doma zastavili Michalovčanov až Záhoráci. Odvtedy ale mužstvo trénera Chudého vo väčšine zápasoch dominovalo, až na duel v Považskej Bystrici, kde prekvapujúco prehralo 0:1 po samostatných nájazdoch. Vojaci bojovali do konca základnej časti aj o prvé miesto, avšak v premiére na michalovskom vynovenom a zároveň vypredanom štadióne nestačili na Skalicu a ďalšou prehrou v Prešove sa im sen o výhre v základnej časti rozplynul. Napriek tomu môžu byť spokojní, do play-off vstupujú v solídnej forme so štyrmi víťazstvami v rade.

Spišská Nová Ves

Spišiaci mali výborný vstup do sezóny, keď porazili oboch nováčikov. Najprv vyhrali vysoko 9:2 s béčkom Nových Zámkov, potom 7:1 s Bratislavou, za ktorú vtedy hral aj Michel Miklík. Po perfektnom štarte prišiel útlm a štyri prehry v rade. Novovešťania následne vyhrali doma s Trnavou, ale zrkadlo im vystavil Prešov, ktorý vyhral 9:3. Zverenci trénera Škraka sa z toho poučili a doma zdolali po predĺžení Michalovce. Po tejto výhre prišli ďalšie zbytočné zaváhania s mužstvami zo stredu tabuľky. Znova sa Spišiaci prebrali koncom októbra a obrali o body silnú Skalicu. Po tejto výhre Novovešťania predvádzali veľmi kolísavé výkony a striedali prehry s výhrami. Poznačili ich aj straty lídrov, do Popradu totiž odišiel Lukáš Vartovník a Matej Giľak sa presadil v Banskej Bystrici. Výpomoc prišla z farmy, Poprad začal Spišiakom posielať niekoľkých juniorov, ale aj bratov Paločkovcov a do mužstva sa vrátil skúsený František Koky. Ani to však Spišskú Nová Ves neprebudilo, hokejisti zo Spiša sa naposledy tešili z víťazstva 29.12.2017 v zápase s Prešovom. Odvtedy sa im vôbec nedarí, keď v roku 2018 ešte nezažili pocit výhry.

 

Štatistické porovnanie

Vojaci sú oproti Spišiakom lepší skoro vo všetkých ukazovateľoch a vo viacerých aj kraľujú lige. Dukla dala najviac gólov v základnej časti a taktiež ich najmenej inkasovala. Novovešťania sú v týchto štatistikách na siedmom respektíve ôsmom mieste. Neporovnatľné sú aj presilovky a oslabenia oboch tímov. Dukla ma druhé najlepšie presilovky, pričom Spišiaci sú v tomto ukazovateli dokonca až predposlední. Defenzíva Michaloviec sa vyznamenala taktiež pri oslabeniach, kde má najvyššiu úspešnosť z celej ligy.

Michalovce

Ukazovateľ

Spišská Nová Ves

232

Strelené góly

138

87

Inkasované góly

193

1966

Strely na bránu

1455

11,80%

Úspešnosť streľby

9,48%

594

Trestné minúty

601

12,91%

Priemerný počet trestných minút na zápas

13,07%

22,11%

Efektivita v presilovkách

13,53%

88,06%

Úspešnosť v oslabeniach

82,99%

Vzájomné zápasy

Spišiaci ukradli Vojakom v tejto sezóne len dva body, keď vyhrali hneď ich prvý vzájomný zápas tesne 6:5 po predĺžení. V ďalších zápasoch už boli úspešnejší Michalovčania, hoci Spišská Nová Ves im párkrát narobila problémy. Dukla v druhom vzájomnom meraní síl vyhrala doma prestrelku výsledkom 7:5. Až potom prišli dve presvedčivé výhry 6:1 a 6:0. Naposledy to už ale opäť nebola taká jednoznačná záležitosť Michaloviec, ktoré vyhrali 3:0.

Súhrn: Na zápasy je to v tejto sezóne 4:1 pre Michalovce, pri celkovom skóre 27:12

 

Posily pred play-off

Michalovce doplňovali hráčov počas celej sezóny. Po novom roku dotiahli do tímu práve od Spišiakov 30-ročného obrancu Michala Korenka. Na hosťovanie do konca sezóny prišiel žilinský mladík Jakub Meliško. Tesne pred uzávierkou prestupov doplnili brankársky post o tretieho brankára, ktorým sa stal 194 centimetrov vysoký Martin Juríček z Trnavy. Mužstvo sa však oslabilo o najproduktívnejšieho hráča Františka Poliačka, ktorý dal prednosť pôsobeniu v druholigovom Martine.

Spišská Nová Ves sa pred vyraďovacou časťou neposilnila, a tak sa musí spoliehať na spoluprácu so susedným extraligovým Popradom. Nastúpiť by mohli bratia Paločkovci, ktorí počas sezóny pomáhali Spišiakom, ale aj bývalý kapitán Novovešťanov Lukáš Vartovník či Lukáš Hvila. Tréner Škrak by mal mať k dispozícii aj popradských juniorov. Vylúčený dokonca nie je ani výpomoc od popradskej legendy Arneho Krotáka.

 

Silné a slabé stránky

Michalovce majú vyrovnaný káder na všetkých postoch. Spoľahnúť sa môžu predovšetkým na istotu v bránke a záruku kvality, ktorou je Adam Trenčan. Ten je druhý najlepší brankár v lige s 93,11% úspešnosťou zákrokov. Obrana Vojakov bude stáť predovšetkým na skúsenostiach Mareka Kolbu, Daniela Hančáka a Tomáša Valečka, ktorý je najproduktívnejší obranca v lige. O góly by sa mali starať štyri vyrovnané útoky. Vysokú kvalitu majú zaručiť mená ako Radovan Cútt, Vladislav Solomončak, Igor Halás, Jakub Linert, Marek Mašlonka a ďalší.

HODNOTENIE:    Ofenzíva: 9/10

                           Defenzíva: 9/10

                            Brankári: 9/10

Spišská Nová Ves ak chce pomýšľať na úspech, musí ju podržať brankárske duo Surák - Pajpach. Obaja majú svoju kvalitu, no v tejto sezóna zaostali za očakávaniami. V obrane majú Spišiaci veľké resty. Najväčším ťahúňom bude skúsený Miroslav Vantroba a talentovaný Martin Bdžoch. Sila mužstva bude záležať aj od posíl z Popradu. V ofenzíve majú Spišiaci aj niekoľko vlastných šikovných hokejistov ako Františeka Kokyho, Michala Finduru, ale aj mladého Jakuba Lesňáka či Mareka Nagya. 

HODNOTENIE:    Ofenzíva: 6/10

                           Defenzíva: 4/10

                           Brankári: 6/10

 

Hlasy zástupcov klubov

Peter Tirpák, manažér HK Dukla Ingema Michalovce: „Našim cieľom v základnej časti bolo bojovať o popredné priečky a na to, že sme strávili väčšinu základnej časti vo Vranove nad Topľou, môžeme byť s výsledkami spokojní. Vieme, že Spišiaci ako farma Popradu môžu byť posilnení hráčmi z extraligy a nebudú ľahkým súperom. Aj v predposlednom kole sme sa s nimi natrápili a žiaden štvrťfinálový súboj nebude jednoduchý. Urobíme ale všetko pre to, aby sme postúpili ďalej. Ambíciou je dostať sa do baráže, predĺžiť si sezónu a priniesť Michalovčanom súboje s extraligovými súpermi.“

Klaudius Zekucia, riaditeľ HK Spišská Nová Ves: „Počas základnej časti sme hrali s mladým mužstvom, myslím, že jedným z najmladších v celej lige. Tomu sa odzrkadľovali aj výsledky. Na Michalovce sa chceme dobre pripraviť, sťažiť im cestu do semifinále a možno aj prekvapiť. Budeme môcť využiť aj niekoľko hráčov z Popradu a ich juniorov, ktorí sa naposledy ukázali vo veľmi dobrom svetle.“

 

Naša prognóza

Séria medzi Michalovcami a Spišskou Novou Vsou má jasného favorita. Či už porovnáme kvalitu kádrov alebo sa pozrieme na formu oboch mužstiev, všetko hrá do karát Michaloviam. Posily z Popradu ale môžu výrazne zmeniť silu kádra Spišiakov a sériu značne zamotať. Aj preto nemôžu Michalovčania nič podceniť. Ak to dokážu a budú podávať výkony zodpovedajúce ich papierovej kvalite, tak by Spišiakov mali bez väčších problémov poraziť.

NÁŠ TIP: 3:1 na zápasy